Wentylacja kotłowni z kotłem na paliwo stałe

Wentylacja kotłowni z kotłem na paliwo stałe

Zgodnie z przepisami pomieszczenie, w którym pracuje piec na paliwo stałe, powinno być prawidłowo wentylowane. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednio działającą wentylację nawiewną i wywiewną, które są nie tylko niezbędne do właściwej pracy kotła c.o., ale również zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Jaka powinna być wentylacja kotłowni z kotłem na paliwo stałe?

Wentylacja kotłowni

Najważniejszą funkcją wentylacji kotłowni z kotłem na paliwo stałe jest utrzymanie wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł c.o. powietrza o odpowiedniej czystości, temperaturze, wilgotności i ruchu. Bardzo istotne jest tutaj niedopuszczenie do gromadzenia się szkodliwych gazów o stężeniu przekraczającym dopuszczalny NDS. Wentylacja kotłowni z kotłem na paliwo stałe powinna dostarczać do pomieszczenia odpowiednią ilość powietrza niezbędnego do spalania oraz wentylacji, a ponadto powinna usuwać na zewnątrz szkodliwe gazy, które powstają w wyniku spalania opału.

Jaka powinna być wentylacja kotłowni z kotłem na paliwo stałe?

Zgodnie z przepisami pomieszczenie przeznaczone na kotłownię powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację nawiewną oraz wywiewną. Stosowanie wentylacji mechanicznej jest tu zakazane, ponieważ mogłaby ona powodować odwrócenie ciągu kominowego i cofanie się dymu do pomieszczenia. Wszystkie przewody wentylacyjne z kotłowni powinny być przede wszystkim wykonane z niepalnych materiałów, a komin o przekroju nie mniejszym niż 20 x 20 cm, powinien być dostosowany do rodzaju spalanego w kotle opału. W kotłowni z kotłem na paliwo stałe na wysokości 1 metra nad poziomem podłogi powinien znajdować się niezamykany kanał wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2. Konieczny jest również murowany kanał wentylacji wywiewnej o wymiarach minimum 14 x 14 cm. Otwór wylotowy kanału wentylacji wywiewnej powinien znajdować się pod stropem kotłowni, a jego wyprowadzenie powinno znaleźć się ponad dachem. To jednak nie wszystkie wymogi, które należy spełnić, by wentylacja kotłowni z kotłem na paliwo stałe była prawidłowa. Trzeba pamiętać jeszcze o prawidłowym połączeniu kotła c.o. z kominem za pomocą czopucha, a także o wykonaniu specjalnej wyczystki, dzięki której możliwe będzie czyszczenie komina.

Skutki nieprawidłowej wentylacji kotłowni z kotłem na paliwo stałe

Niedrożna wentylacja nawiewna kotłowni z kotłem na paliwo stałe to duży problem, którego skutki mogą być bardzo poważne. Brak prawidłowej wentylacji nawiewnej może przyczynić się do dymienia oraz roszenia kotła, przez co problemem może okazać się uzyskanie w nim wysokiej temperatury. Również problemów z wentylacją wywiewną nie należy bagatelizować. Nieodpowiednio działająca wentylacja wywiewna kotłowni z kotłem na paliwo stałe może przyczynić się do zatrzymywania wewnątrz pomieszczenia szkodliwych gazów, które mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia domowników. Tu nie tylko łatwo o zatrucie nagromadzonym gazem, ale również o jego wybuch. O wentylację kotłowni warto zadbać zatem nie tylko z powodu przepisów, ale przede wszystkim dla własnego dobra.

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.