Regularne czyszczenie kotła

Czyszczenie kotła – dlaczego warto robić to regularnie?

Podczas spalania paliwa w kotle c.o. gromadzi się popiół, pył, smoła oraz sadza. Ich regularne usuwanie jest niezbędne do utrzymania należytej mocy oraz deklarowanej sprawności kotła. To jednak nie jedyne wskazania, dlaczego warto czyścić kocioł regularnie. Systematyczne czyszczenie kotła c.o. pozwala utrzymać go w dobrej kondycji, a bagatelizowanie tych czynności może wiązać się z poważnymi konsekwencjami i niespodziewanymi wydatkami w trakcie sezonu.

Bieżące czyszczenie kotła i konserwacja kotła po sezonie

Częstotliwość czyszczenia kotła zależy od jego rodzaju, mocy, sposobu eksploatacji oraz rodzaju i jakości stosowanego opału. Należy pamiętać, że nawet nowoczesne „bezobsługowe” kotły c.o. wymagają bieżącego czyszczenia. Oczywiście jest ono znacznie mniej kłopotliwe od czyszczenia starych kotłów, jednak to bardzo istotny element eksploatacji kotła, którego nie należy pomijać. Bieżące czyszczenie kotła nie jest skomplikowane – można wykonać je samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi n. graka, hak oraz wycior. Przy maszych kotłach c.o. czynność ta zajmuje dosłownie parę minut. Bardzo istotnym elementem eksploatacji jest również gruntowne czyszczenie kotła po sezonie grzewczym. Należy wówczas usunąć z wnętrza kotła resztki paliwa, wybrać popiół, a także oczyścić ścianki wewnętrzne, kanały konwekcyjne, komorę spalania, komorę załadunkową i inne elementy kotła z wszelkich nalotów i pozostałości, a także należy pamiętać o kominie. Tego typu zadanie można oczywiście wykonać samodzielnie.

Dlaczego warto regularnie czyścić kocioł z podajnikiem

Regularne czyszczenie kotła z podajnikiem jest szczególnie istotne, jeśli zależy nam na zachowaniu jego wysokiej sprawności. Jeśli urządzenie jest czyste i zadbane, pracuje taniej i efektywniej. Łatwiej utrzymać w nim stały poziom mocy, a ponadto zużywa się mniej paliwa. Kocioł, który jest systematycznie czyszczony charakteryzuje się ponadto znacznie większą żywotnością. Bieżące czyszczenie kotła oraz sezonowa konserwacja pozwalają na jego dłuższą bezawaryjną eksploatację, ponieważ zmniejsza się prawdopodobieństwo nagłych awarii. Wszystkie wykryte podczas konserwacji kotła nieprawidłowości można w porę (i niedrogo) naprawić, zanim przerodzą się w poważną usterkę,. Nie należy również zapominać, że czysty i zadbany kocioł, to kocioł bezpieczny dla domowników oraz dla środowiska naturalnego.

Skutki nieczyszczenia kotła z podajnikiem

Nieregularnie czyszczony kocioł c.o. z czasem zacznie zużywać znacznie więcej paliwa, co generuje dodatkowe koszty związane z jego eksploatacją. Osadzające się wewnątrz pozostałości po spalaniu zmniejszają zdolność przekazywania ciepła i obniżają deklarowaną sprawność kotła. Nieczyszczony kocioł to jednak nie tylko większe zużycie paliwa, ale również osłabienie ciągu kominowego, zaburzenia procesu spalania, a nawet cofanie się spalin do kotłowni. Nieusuwane osady po pewnym czasie spiekają się, tworząc na ściankach i elementach kotła powłokę nieusuwalną, która przyczynia się do szybszego zużywania się kotła. Zaniedbanie obowiązków związanych z czyszczeniem kotła może zatem skutkować jego szybszą korozją, a także uszkodzeniem lub zablokowaniem jego elementów. Zmiany te mogą być tak poważne, że kocioł będzie nadawał się jedynie do wymiany. Należy pamiętać również, że nieczyszczony kocioł działa mniej ekologicznie i emituje znacznie więcej szkodliwych substancji do środowiska – nie pomoże tu wtedy żaden certyfikat i zgodność kotła z normą.

Dbaj o swój kocioł i czyść go regularnie!

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.