Kontakt:

Biuro:

ul. Poniatowskiego 11A,

63-300 Pleszew

(62) 720 68 58

Dział serwisu:

(62) 741 64 58

Kotły z podajnikiem

Zastanawiając się nad wyborem kotła do centralnego ogrzewania, coraz częściej nasze myśli krążą wokół w pełni zautomatyzowanych systemów. Nie można sugerować się przy tym, że ktoś jest leniwy. Ale trzeba przyznać, że jednak dokładanie do tradycyjnego kotła w czasie trwania największych mrozów, nie jest zbyt komfortowe. W takiej sytuacji musimy dorzucać węgiel lub drewno przynajmniej raz na kilka godzin. W nocy zaczyna się to robić kłopotliwe. Odpowiedzią na ten dyskomfort jest kocioł c.o. z podajnikiem. Czy na pewno ma on wystarczającą ilość zalet, by zainwestować w niego wcale niemałą sumę pieniędzy? W końcu to właśnie one, należą do jednych z najdroższych inwestycji centralnego ogrzewania.

Mechanizm działania

Aby móc mówić o mocnych stronach kotłów c.o. z podajnikiem, na początku warto zapoznać się z ich mechanizmem działania. Podajnik ślimakowy wymaga zasilania o napięciu 230 V. Dzięki wykorzystanej energii elektrycznej, możliwe jest dostarczanie paliwa do retortowego paleniska. Jednak nie dzieje się to w tradycyjny sposób od góry, ale od dołu. W tym samym czasie na bieżąco mechanizm usuwa popiół. Praca kotła jest również wspomagana wentylatorem, umożliwiającym wdmuchiwanie powietrza do paleniska. Wszystkie mechanizmy mogą zostać skorelowane jednocześnie z czujnikami temperatury, które możemy zaprogramować względem pogody lub warunków termicznych, jakie chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Naszym zadaniem jest jedynie wprowadzenie odpowiedniej ilości paliwa do zbiornika, a także ustawienie wartości temperatur na sterownikach. Nad wszystkimi czynnościami wykonywanymi przez podajnik, wentylator, czujnik temperatury, czuwa mikroprocesor. Zatem nawet w czasie największych mrozów, możemy spać spokojnie.

Rodzaj paliwa do kotłów z podajnikiem

Ze względu na rodzaj podajnika, a także jego mechanizm działania, nie można stosować węgla kamiennego o bardzo dużych rozmiarach. Przyjęło się, że paliwem dedykowanym do tego typu kotłów jest ekogroszek bądź pellet. Ich odpowiednia granulacja nie będzie przeszkodą w prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu. Zbyt duże bryły węgla mogłyby uszkodzić podajnik, lub w ogóle zatrzymać jego pracę. Alternatywnie nasze podajniki mogą spalać miał, mieszanki groszkowo-miałowe, owies lub nawet zrębki.

Zalety kotłów z podajnikiem

  • Wygoda, możliwość dokładania paliwa raz na kilkanaście godzin przy bardzo silnych mrozach, lub nawet raz na kilkanaście dni, w czasie całkiem ciepłych dni
  • Czujniki temperatury, dzięki czemu temperatura nie przekroczy niebezpiecznej granicy
  • Możliwość skorelowania kotła z zewnętrznym czujnikiem pogodowym
  • Zasilanie kotła ekologicznym paliwem, ekogroszkiem bądź pelletem, o niskiej emisji szkodliwych związków do atmosfery
  • Automatyczne usuwanie popiołu, (brak problemu usuwania popiołu przed ponownym rozpaleniem)
  • Rozwiązany problem z mało przyjemnym składowaniem węgla kamiennego
  • Niskie koszty ogrzewania w połączeniu z bardzo wysoką efektywnością
  • Możliwość wyboru kotła z dwoma paleniskami (na drugim ruszcie spalany jest tradycyjny węgiel lub drewno, nie musząc przy tym wygaszać paleniska zasilanego przez podajnik)

Galeria:

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.