Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Ekogroszek to najchętniej wybierany materiał opałowy, będący paliwem stałym wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Dobry ekogroszek to paliwo przyjazne dla środowiska o niskiej zawartości popiołu i siarki. Jak rozpoznać dobry ekogroszek? Istnieją pewne kryteria, które pozwolą skutecznie rozpoznać dobry ekogroszek.

Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Na rynku jeszcze do niedawna dość często można było spotkać „oszukany” ekogroszek, jednak w związku z ustawą zakazującą handlu opałem niskiej jakości – dziś ryzyko trafienia na „gorszy produkt” jest coraz mniejsze. Nie mniej jednak warto zwracać uwagę na jakość kupowanego paliwa. Jak rozpoznać dobry ekogroszek? Przy zakupie ekogroszku należy kierować się do sprawdzonych i certyfikowanych dostawców, szczególną uwagę zwracając na atesty oraz świadectwa oferowanego produktu. Istotne dla ekogroszku parametry nie są widoczne gołym okiem, dlatego też trudno jest rozpoznać dobry ekogroszek, oceniając go wyłącznie wizualnie. W związku z tym zawsze przed zakupem paliwa należy poprosić sprzedawcę o jego specyfikację.

Cechy dobrego ekogroszku – wartość opałowa, spiekalność i zawartość popiołu

Przy wyborze ekogroszku szczególną uwagę należy zwrócić na jego wartość opałową, która powinna zostać dobrana zgodnie z zaleceniami producenta kotła. W przypadku dobrego ekogroszku wartość opałowa powinna wynosić co najmniej 24 MJ/kg. Ważną cechą jest również spiekalność, czyli zdolność do tworzenia spieków. To jedna z ważniejszych cech węgla, który przeznaczony jest do kotłów z podajnikiem – powinna ona być jak najmniejsza. Ekogroszek powinien charakteryzować się niską spiekalnością RI = od 0 do 20. Duże znaczenie odgrywa także zawartość popiołu w ekogroszku, z czym wiąże się emisja pyłów do środowiska. Zawartość popiołu w ekogroszku powinna być jak najniższa i nie może przekraczać 10%.

Jak rozpoznać dobry ekogroszek – zawartość siarki, wilgotność i granulacja

Bardzo ważna jest również zawartość siarki, której zawartość nie powinna przekraczać 1%. Wysoka zawartość siarki powoduje korozję kotła, ponieważ w trakcie palenia para wodna łącząc się z siarką tworzy związki kwasu siarkowego, które mają negatywny wpływ na stalowe elementy konstrukcji kotła. Jak rozpoznać dobry ekogroszek? Ważnym parametrem określającym jakość ekogroszku jest także jego wilgotność. Najlepiej wybierać ekogroszek o jak najniższej wilgotności, ponieważ duża zawartość wilgoci w paliwie obniża jego wartość kaloryczną. Ekogroszek powinien być więc jak najbardziej suchy, aby mógł się dobrze spalać w piecu. Wilgotność ekogroszku nie powinna przekraczać 10%. Ważna jest również granulacja, która powinna mieścić się w przedziale od 5 do 25 mm.

Kupuj ekogroszek w workach

Ekogroszek powinien być zapakowany w trwały worek, którego zadaniem jest m.in. ochrona zawartości przed uszkodzeniem, zamoczeniem oraz przed zanieczyszczeniem niepożądanymi substancjami. Zakup ekogroszku w workach daje gwarancję, że paliwo opałowe nie uległo zanieczyszczeniu lub zawilgoceniu podczas transportu lub w miejscu magazynowania. Ponadto w przypadku ekogroszku sprzedawanego w worku, każda sprzedawana „porcja” zawiera zestaw niezbędnych informacji, w tym m.in. wartością opałową, zawartość wody i zanieczyszczeń, spiekalność, a także najważniejsze informacje o producencie. Z kolei decydując się na zakup ekogroszku luzem nabywca nie ma żadnej pewności dotyczącej deklarowanego źródła oraz parametrów, o których zapewnia sprzedawca.

Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?

Nie bez znaczenia pozostaje również wybór samego kotła, w jakim będzie spalany zakupiony ekogroszek. Wykorzystywanie do tego celu przestarzałego pieca spowoduje, że nawet najlepszej jakości paliwo opałowe nie będzie ekonomiczne oraz ekologiczne. Do spalania ekogroszku najlepiej nadają się kotły z podajnikiem ślimakowym. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kotła KWPR LIDER 5, który jest przyjazny środowisku i jednocześnie spełnia wszystkie wymagania energetyczno-emisyjne normy PN-EN 303-5:2012. To kocioł bezpieczny, intuicyjny i niezwykle prosty w użytkowaniu, który ma szerokie zastosowanie m.in. w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, warsztatach oraz gospodarstwach wiejskich. Jest doskonałą alternatywą dla kotłów olejowych i gazowych, a jego użytkowanie znacząco obniża koszty związane z ogrzewaniem.

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.