Jak dobrać odpowiednią moc kotła?

Jednym z najważniejszych parametrów kotła jest jego moc grzewcza. Nieodpowiednio dobrany kocioł może przyczynić się do poważnych problemów podczas jego eksploatacji. Dlatego bardzo ważny jest właściwy dobór mocy kotła do powierzchni budynku. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór kotłów, który ułatwia dopasowanie pieca do powierzchni, jaka jest do ogrzania. Jak dobrać odpowiednią moc kotła do powierzchni budynku?

Jak dobrać odpowiednią moc kotła do powierzchni budynku?

Bardzo często przy zakupie pieca popełniany jest błąd, który związany jest z niewłaściwym doborem mocy kotła do powierzchni budynku. Przy wyborze kotła warto pamiętać, że to właśnie od odpowiednio dobranego pieca CO zależeć będzie efektywność ogrzewania. Nierzadko dokonuje się zakupu kotła o znacznie większej mocy niż wynika to z obliczeń lub z projektu domu. Związane jest to z panującym powszechnie przekonaniem, że im większa jest moc kotła, tym lepiej. Niestety niewłaściwy dobór mocy kotła do powierzchni budynku może znacząco odbić się na kosztach, które będą wówczas znacznie wyższe.

Niewłaściwie dobrany piec zużywał będzie bowiem znacznie więcej paliwa. Źle dobrana moc pieca spowoduje ponadto obniżenie jego sprawności. Odpowiedź na pytanie, jak dobrać odpowiednią moc kotła do powierzchni budynku, zależy przede wszystkim od jego wielkości (powierzchni) oraz od wysokości pomieszczeń, które będą do ogrzania. Ważna jest również informacja, czy budynek jest docieplony. Odpowiednio dobrany piec zapewni działające bez żadnych zarzutów ogrzewanie, a także znaczną ekonomiczność podczas jego eksploatacji.

Dobór mocy kotła do powierzchni budynku – wzór, z jakiego należy skorzystać.

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać odpowiednią moc kotła do powierzchni budynku, jest dość prosta. Potrzebne są tutaj dwie podstawowe informacje:

  • Jaka powierzchnia jest do ogrzania w metrach kwadratowych [m2],
  • Jaka jest wysokość pomieszczeń do ogrzania w metrach [m].

Należy ponadto znać wartość wskaźnika powierzchniowego dla nowych budynków oraz dla starych budynków:

  • Dla nowych budynków o dobrej izolacji termicznej wskaźnik powierzchniowy wynosi 40 W/m3.
  • Dla budynków starych, bez ocieplenia (np. kamienic) wskaźnik powierzchniowy wynosi 60 W/m3.

Jeśli więc chodzi o dobór mocy kotła do powierzchni budynku, oblicza się go na podstawie następującego wzoru:

  • Moc kotła = powierzchnia [m2] x wysokość pomieszczeń [m] x wskaźnik powierzchniowy [W].

Przykładowo, jeśli powierzchnia Twojego domu wynosi 200 m2, wysokość pomieszczeń do ogrzania wynosi 3 m, a budynek jest stary (bez ocieplenia), wówczas moc kotła oblicza się następująco:

  • Moc kotła = 200 m2 x 3 m x 60 W = 36 000 W czyli potrzebny jest kocioł, którego moc wynosi 36 kW.

Moc kotła można ponadto sprawdzić w projekcie domu lub instalacji. Im budynek jest nowszy, tym wartości te są dokładniejsze. Z kolei w przypadku starszych domów nie zawsze taka dokumentacja jest dostępna, dlatego tutaj jako podstawę do obliczeń doboru mocy kotła do powierzchni stosuje się powyższy wzór. Warto pamiętać, by przy obliczaniu mocy kotła do powierzchni budynku odliczyć należy powierzchnię pomieszczeń nieogrzewanych, np. piwnicy, garażu lub altany.

Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami pod numerem 604 814 414 (7:00-20:00). Po przekazaniu szczegółowych informacji na temat budynku, nasi specjaliści zaproponują Ci odpowiednią moc kotła.

 

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.