Ekogroszek (pellet) – kiedy i gdzie kupować?

Ekogroszek (pellet) – kiedy i gdzie kupować oraz jak przechowywać?

Wiele osób zastanawia się, kiedy kupować ekogroszek (pellet)? Czy istnieją konkretne powody, dla których należy zaopatrywać się w opał w określonej porze roku? Czy opał należy kupować luzem, czy może w workach? Gdzie najlepiej kupować ekogroszek (pellet) i jak przechowywać zakupiony opał?

Kiedy kupować ekogroszek (pellet)?

Nie ma nic gorszego niż mokry i zanieczyszczony ziemią oraz błotem opał. Taki materiał nie tylko źle się pali, ale również może doprowadzić do uszkodzenia kotła, co w konsekwencji może przysporzyć użytkownikowi wielu niepotrzebnych kosztów. Zarówno sami producenci, jak również sprzedawcy i użytkownicy są zgodni w kwestii terminu, w jakim warto kupować ekogroszek (pellet). Optymalnym terminem zakupu opału jest niewątpliwie okres wiosenno-letni. To najbardziej sprzyjające pory roku, m.in. ze względu na wysokie temperatury panujące w tym okresie oraz na ogół niską częstotliwość występowania opadów. Dzięki tym czynnikom składowany w okresie wiosenno-letnim opał w nasłonecznionych i suchych miejscach ma szansę pozbyć się nadmiernej wilgoci.

Dlaczego termin zakupu paliw stałych ma tak duże znaczenie?

Suchy opał znacznie lepiej się pali i dodatkowo jest lżejszy, co w znacznym stopniu zmniejsza koszty ponoszone na jego zakup. Oprócz tego okres wiosenno-letni to czas, w którym dostawcy mają największy wybór materiału opałowego oraz oferują stosunkowo niskie ceny. Jest to spowodowane faktem, iż wiosną i latem popyt na opał najczęściej jest dość niski. Głównym argumentem przemawiającym za zakupem ekogroszku (pelletu) w okresie wiosenno-letnim jest jednak ich niewielka wilgotność. Należy pamiętać o tym, że w okresie jesienno-zimowym opał jest często bardziej zawilgocony, co w znacznym stopniu pogarsza jego jakość.

Czy opał kupować luzem, czy może w workach?

Zarówno ekogroszek, jak również pellet najlepiej kupować w worach. Kupując opał w worku użytkownik otrzyma gwarancję wagi – ekogroszek (pellet) pakowane w worki zostają wcześniej dokładnie zważone przy użyciu atestowanych wag. Zaletą opału kupowanego w workach jest również gwarancja otrzymania pożądanej granulacji, do czego przyczyniają się profesjonalne linie technologiczne, które rozdrabniają oraz przesiewają materiał na sitach. Zakup ekogroszku (pelletu) w workach jest także gwarancją wysokiej kaloryczności. Im większa wartość kaloryczna ekogroszku (pelletu), tym mniejsze zużycie paliwa niezbędnego do ogrzania obiektu.

Ekogroszek (pellet) luzem – czy to się opłaca?

Składowane luzem paliwo stałe wietrzeje, tracąc jednocześnie swoją wartość opałową. Kupując opał w workach można być także pewnym jego wysokiej jakości, ponieważ worki takie opisywane są danymi producenta oraz parametrami, które charakteryzują dane paliwo. W przypadku opału kupowanego luzem jedyną zaletą może okazać się cena, ponieważ zazwyczaj jest on tańszy od opału sprzedawanego w workach. Klient, dla którego najważniejsza jest jakość ekogroszku (pelletu) z pewnością wybierze paliwo stałe w workach. Z kolei klient, dla którego najważniejsza jest cena – z pewnością wybierze węgiel sprzedawany luzem. Niestety – w ostatecznym rozrachunku zakup tańszego opału luzem i tak nie zrekompensuje niższej jakości paliwa.

Gdzie kupować ekogroszek (pellet)?

Nie bez znaczenia pozostaje także źródło, z którego korzystamy kupując opał. Decydując się na zakup ekogroszku (pelletu) warto wybrać opał certyfikowany od sprawdzonego dostawcy (np. ze składu opału, składu materiałów budowlanych lub innych firm), który wyróżnia wysoka kaloryczność i wydajność, niska wilgotność (nie więcej niż 12%) oraz najniższa zawartość popiołu i siarki. Wybierając opał najwyższej klasy zdecydowanie rzadziej zaglądać będziemy do kotłowni, ponieważ ilość powstającego w wyniku procesu spalania popiołu będzie niewielka.
Certyfikowane paliwa stałe = efektywne działanie kotła. Certyfikowany ekogroszek (pellet) oznacza gwarancję zakupu wysokiej jakości produktu. Dzięki niemu użytkownik będzie miał pewność, że paliwo jest wysokokaloryczne i zapewni efektywne działania kotła. Takim paliwem opałowym użytkownik z powodzeniem ogrzeje cały dom przez sezon zimowy. Nie każdy producent jest w stanie zapewnić stałą jakość ekogroszku (pelletu) i jego wysoką energetyczność. Dlatego też warto zaopatrywać się w opał tylko u tych dostawców, którzy mają dobre opinie. Kupowanie opału tańszego z nieznanych źródeł, który nie posiada certyfikatu może z pewnością wpłynąć negatywnie na pracę kotła, niejednokrotnie powodując jego awarie.

Jak przechowywać ekogroszek (pellet)?

Najwygodniejszym i znacznie czystszym sposobem przechowywania paliw stałych (ekogroszku oraz pelletu) są foliowe worki. Ekogroszek oraz pellet w worku to przede wszystkim duża oszczędność miejsca. Zakupione worki mogą leżeć jedne na drugich. W przypadku domków jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie opału w workach, których masa może wynosić np. od 20 do 25 kg. Takie opakowania są wygodne w przenoszeniu z miejsca na miejsce, zapewniając jednocześnie czystość składowania. Do przechowywania ekogroszku i pelletu konieczne będzie składowanie ich w pomieszczeniach suchych (na powierzchni dobrze zabezpieczonej przed wilgocią), które oddalone są od wszelkich źródeł wilgoci. Bardzo ważne jest również to, aby opał magazynować w miejscach, które dodatkowo są naturalnie wentylowane. Przechowywanie paliw stałych luzem może doprowadzić nie tylko do znacznego pogorszenia ich jakości, ale może również zwiększyć ryzyko wystąpienia pożaru.

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.