Kocioł czy piec, jaka jest różnica?

Mówiąc o doborze źródła ciepła coraz częściej utożsamia się pojęcie kocioł z terminem piec. Niewielu Klientów zdaje sobie sprawę, iż decydując się na zakup pieca mają na myśli kocioł.

Piece odpowiadają za ogrzewanie miejscowe. Palenisko będące źródłem ciepła jest w tym przypadku zlokalizowane bezpośrednio w pomieszczeniu ogrzewanym. Ciepło uzyskiwane jest w procesie spalania paliwa – raz bądź dwa razy dziennie, a następnie magazynowane i stopniowo uwalniane do pomieszczenia w ciągu całego dnia. Duża powierzchnia grzejna sprawia, iż odczuwalne ciepło wydaje się łagodne oraz przyjemne. Brak możliwości regulacji, nierównomierne oddawanie ciepła, znaczne gabaryty czy zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniu sprawiają, że nie jest to opłacalne rozwiązanie grzewcze. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak design – piecie mogą pełnić rolę ozdoby.

Kocioł, zwany inaczej sercem systemu grzewczego, odpowiada za sprawne przekazywanie ciepła z pomocą czynnika grzewczego np. wody w instalacji do wskazanych odbiorników np. grzejników. W porównaniu do pieca nie magazynuje on ciepła oraz nie oddaje bezpośrednio do otoczenia. Kocioł jest elementem centralnego, nie zaś miejscowego systemu ogrzewania. Wysokiej jakości urządzenie gwarantuje duży komfort cieplny. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji ciepła za pomocą zaworów termostatycznych w każdym pomieszczeniu z osobna, a także równomierne rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach. Zasadnicza różnica pomiędzy piecem, a kotłem wynika ze sposobu dostarczania ciepła. Piec produkuje ciepło wyłącznie w tym miejscu, w którym go osadzono, zaś kocioł oddaje ciepło za pośrednictwem nośnika poprzez dostosowaną w tym celu instalację oraz jej elementy w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się odbiornik.

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.