Kotły c.o. z podajnikiem - czy to się opłaca?

Wybór kotła c.o. nie jest prostą sprawą – jest to decyzja na lata, dlatego powinna być dokładnie przemyślana. Coraz popularniejsze stają się w pełni zautomatyzowane kotły z podajnikiem – zwłaszcza te z podajnikiem ślimakowym. Są proste i wygodne w obsłudze. Kotły c.o. z podajnikiem ślimakowym nie należą jednak do najtańszych inwestycji. Czy warto zatem w nie zainwestować?

Kotły c.o. z podajnikiem ślimakowym są coraz bardziej popularne nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w przedsiębiorstwach. Przeznaczone są one głównie do paliw o małej granulacji – idealnie sprawdzi się zatem tutaj pellet i ekogroszek. Budowa tego typu kotłów jest skomplikowana, ponadto są one w pełni zautomatyzowane, co przekłada się bezpośrednio na cenę. Czy cena faktycznie jest adekwatna do jakości? Kotły c.o. z podajnikiem ślimakowym - czy to się opłaca?

Jak działają kotły c.o. z podajnikiem ślimakowym?

Kocioł c.o. z podajnikiem wymaga zewnętrznego zasilania prądem o napięciu 230V. Napędzany przez silnik podajnik ślimakowy obracając się transportuje w sposób ciągły optymalne ilości paliwa z zasobnika do paleniska. Paliwo dodawane jest do paleniska od dołu. W tym samym czasie popiół z paleniska jest przesuwany (spychany) do popielnika, a do paleniska wdmuchiwane jest powietrze z wentylatora. Mechanizm spalania w kotłach c.o. z podajnikiem ślimakowym jest w pełni zautomatyzowany i kontrolowany przez czujniki temperatury, a także sterownik, którego parametry użytkownik może ustawić według własnych potrzeb. Można zatem indywidualnie dobrać zarówno intensywność nadmuchu, jak i prędkość podawania paliwa – tak, aby kocioł jak najefektywniej ogrzewał cały dom. Co więcej – tego typu kocioł może być zwykle sterowany za pomocą czujników pogodowych, czy paneli pokojowych.

Kotły c.o. z podajnikiem ślimakowym – zalety

Podajnik ślimakowy ceniony jest zwłaszcza ze względu na bezproblemową obsługę. Wygoda i komfort użytkowania to cechy, które przy dłuższym użytkowaniu są bardzo ważne. Kotły uzyskają ciągłość spalania bez konieczności częstych interwencji użytkownika. Jednorazowy zapas paliwa wystarcza na klika dni użytkowania kotła – jest to nie tylko wygodne, ale i bardzo praktyczne rozwiązanie. Kotły z podajnikiem ślimakowym charakteryzuje niska emisja zanieczyszczeń – są więc także ekologiczne. Generują niewielkie ilości popiołu, a spalanie odbywa się w sposób prawie bezdymny - uwalniają zatem do atmosfery znacznie mniej tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów, w stosunku do kotłów zasypowych. Ogromną zaletą kotłów z podajnikiem ślimakowym jest bardzo wysoka efektywność energetyczna. Kotły tego typu charakteryzują się także bardzo wysokim poziomem sprawności. Jest to bardzo ważny parametr – dzięki wysokiej sprawności, z tej samej ilości paliwa kocioł c.o. z podajnikiem ślimakowym uzyskuje więcej ciepła, niż kocioł tradycyjny.

Czy to się opłaca?

W dobrej jakości kocioł c.o. z podajnikiem ślimakowym trzeba zainwestować więcej, niż w tradycyjny kocioł. Jest to jednak inwestycja, która się opłaci. Kocioł c.o. z podajnikiem ślimakowym to nie tylko wysoka sprawność (a co za tym idzie – oszczędność paliwa), ale również wysoki komfort użytkowania i ekologia. Jest to bezapelacyjnie inwestycja warta swojej ceny.

Koniecznie zobacz naszą ofertę kotłów c.o. »

 

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.