Pellet – rodzaje, zastosowanie i przechowywanie

Pellet – rodzaje, zastosowanie i przechowywanie

Słowo „pellet” w języku angielskim oznacza śrut, ścinkę lub granulkę. Pellet opałowy to materiał, który powstaje w wyniku prasowania oraz wyciskania biomasy w określonych warunkach temperaturowych oraz wilgotnościowych. Paliwo to najczęściej dostępne jest w postaci drobnych wałeczków długości kilkunastu milimetrów i średnicy od 6 do 12 milimetrów. Jakie wyróżnia się rodzaje pelletu? Jakie jest zastosowanie pelletu i jak go przechowywać?

Pellet – cenne paliwo energetyczne

Pellet jest granulatem opałowym o wysokiej kaloryczności. Kaloryczność pelletu może sięgać nawet do 19 MJ/kg. Niezwykle istotne jest, że do produkcji pelletu nie wykorzystuje się klejów ani żadnych toksycznych przy spalaniu substancji. Obecnie wykorzystuje się go przede wszystkim do ogrzewania budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej oraz większych budynków pełniących funkcje usługowe. Ogrzewanie domu pelletem wiąże się z dużą czystością oraz znaczną wygodą w stosowaniu tego typu paliwa. Pellet nie powoduje alergii oraz nie emituje przykrych zapachów, a emisja CO2 do środowiska jest bliska zeru. Jest paliwem, które wymaga magazynowania – podobnie jak węgiel typu groszek, miał, drewno oraz węgiel orzech. Pellet produkowany jest w rozmaitych odmianach oraz stopniach spalania, w zależności od przeznaczenia.

Najważniejsze rodzaje pelletu

Wyróżnia się kilka rodzajów pelletu. Rodzaje pelletu klasyfikuje się w zależności od rodzaju biomasy, w jakiej powstały. Do podstawowych rodzajów pelletu zalicza się pellet drzewny, pellet słomiany oraz pellet słonecznikowy.

  • Pellet drzewny

Pellet drzewny powstaje w wyniku prasowania rozmaitych resztek drzewnych (zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych), m.in. wiórów i trocin przy wykorzystaniu wysokiego ciśnienia. Jego gęstość niezależnie od rodzaju drewna jest taka sama.

  • Pellet słomiany

Pellet ze słomy jest produktem o doskonałych właściwościach i parametrach. Do jego produkcji wykorzystuje się pozostałości po roślinach uprawnych, do których należą m.in. zboża, rzepak oraz rośliny energetyczne. Granulki pelletu ze słomy nie wytwarzają pyłu.

  • Pellet słonecznikowy

Pellet ze słonecznika to wysokiej jakości produkt powstały wyłącznie z suchych łusek słonecznika, które mają wysoką wartość energetyczną. To materiał czysty, bez żadnego piasku i szkodliwych substancji.
Pellet może być również produkowany z innych opadów, do których zalicza się m.in. odpady komunalne lub pozostałości z oczyszczalni ścieków. W procesie produkcji wykorzystywane są tutaj specjalne technologie, dzięki którym możliwa jest eliminacja drobnoustrojów oraz redukcja nieprzyjemnego zapachu.

Zastosowanie pelletu drzewnego

Pellet to wysokiej jakości biomasa, która dostępna jest w niezwykle wygodnej i łatwej do przechowywania formie. Jest jednym z najpopularniejszych ekologicznych paliw odnawialnych. Pellet drzewny charakteryzuje się niską zawartością wilgoci oraz popiołów. Jest materiałem, który znajduje zastosowanie w piecach podajnikowych. Może być wykorzystywany również w kotłach i kominkach. Idealnie nadaje się do ogrzewania zarówno domów mieszkalnych, jak również większych bądź też mniejszych zakładów pracy.
Jest także idealnym paliwem dla przemysłu, hal produkcyjnych oraz przemysłowych, a także do elektrociepłowni. Sprzedawany jest w formie walców o średnicy od 6 do 12 mm. Cieńszy pellet (o średnicy od 6 do 8 mm) może być wykorzystywany w mniejszych urządzeniach grzewczych, z kolei grubszy pellet (o średnicy od 8 do 12 mm) może być wykorzystywany również w urządzeniach większych oraz w przemysłowych. Pellet drzewny idealnie sprawdza się tam, gdzie użytkownik oczekuje czystości, wygody, ekologii oraz ekonomii. Ponadto pellet drzewny może być również wykorzystywany jako ekologiczna ściółka dla zwierząt domowych, zapewniając im czystość.

Zastosowanie pelletu słomianego

Słoma to uboczny produkt, który powstaje po omłóceniu roślin uprawnych. Pellet słomiany produkowany jest w 100% z naturalnych składników. Jest cennym paliwem energetycznym, które zawiera stosunkowo dużą zawartość części lotnych, dzięki którym spalanie paliwa jest niezwykle efektywne. Po spaleniu słomianego pelletu zostaje wyjątkowo niewiele popiołu, a zawartość wilgoci utrzymuje się na stałym, niskim poziomie. Pellet ze słomy ma wysoką wartość opałową. Spalanie pelletu ze słomy nie wiąże się z żadną emisją CO2. Ten rodzaj paliwa może zostać wykorzystany także jako nawóz mineralny ze względu na wysoką zawartość pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin lub jako cenny dodatek do kompostu.

Zastosowanie pelletu słonecznikowego

Pellet słonecznikowy jest paliwem ekologicznym, które jest nieszkodliwe dla środowiska. Ze względu na swoje właściwości energetyczne oraz wygodę dla użytkownika zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii. Może być wykorzystywany jako biopaliwo. Jego parametry opałowe słomy są bardzo korzystne. Wyróżnia go niska zawartość wilgoci poniżej 10% oraz niewielka zawartość popiołu – poniżej 1%. Pellet ze słomy jest niezwykle opłacalnym paliwem do ogrzewania domów. Ten rodzaj pelletu może zostać wykorzystany również jako ściółka dla zwierząt. Jest niezwykle łatwy w magazynowaniu i nie brudzi. Nie wydziela również przykrego zapachu i nie powoduje alergii. Jest odporny na samozapłon. Może być wykorzystywany m.in. w kotłach, piecach i kominkach. Ten rodzaj pelletu jest paliwem zdecydowanie bardziej ekologicznym, a także ekonomicznym w porównaniu chociażby do węgla kamiennego. Jest tańszy i nie wymaga częstego czyszczenia kotłów. Ponadto jest efektywny energetycznie.

Korzyści z użytkowania pelletu jako źródła energii cieplnej

Pellet to nowoczesne i do tego ekologiczne paliwo, którego stosowanie niesie wiele korzyści. To przede wszystkim duża oszczędność w porównaniu do innych stosowanych paliw, a także znaczny komfort użytkowania. Zaletą stosowania pelletu jest również brak zanieczyszczenia środowiska w procesie produkcji oraz praktycznie zerowa emisja CO2 do środowiska w procesie spalania. Dużą zaletą pelletu jest forma granulatu, dzięki której możliwe jest łatwiejsze operowanie tego rodzaju paliwem do pieca – również przez osoby znacznie mniej doświadczone. Z zakupem pelletu wiąże się czystość transportu, przechowywania oraz samego użytkowania. Niewątpliwą korzyścią z użytkowania pelletu jako źródła energii cieplnej jest jego wysoka wartość energetyczna oraz wygodne opakowania, w jakich sprzedawane jest paliwo. Kupując pellet użytkownik zna dokładną wagę produktu, a także jego wilgotność oraz ilość popiołu, jaka pozostanie po jego spaleniu.

Zasady przechowywania pelletu

Pellet to paliwo niezwykle wygodne w stosowaniu, jednak użytkownicy kotłów powinni wygospodarować nieco miejsca na jego przechowywanie. Paliwo to powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Najlepiej, aby było to chłodne, suche i zamknięte pomieszczenie, które będzie zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli do produktu dostanie się wilgoć, wówczas część jego właściwości może zaniknąć. Paliwo to musi być pakowane w oryginalne opakowania (nie mogą być one w żaden sposób uszkodzone). Pellet najczęściej pakowany jest w worki po około 10-20 kg. Worki po zakupie najlepiej układać na drewnianych paletach, aby miały dostęp do powietrza. Należy układać je w taki sposób, aby nie miały również bezpośredniego kontaktu z bocznymi ścianami – odstęp od bocznych ścian powinien wynosić minimum 10 cm. Warto również zapewnić od góry pustą przestrzeń. Samo użytkowanie materiału jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze w porównaniu do innych produktów opałowych, do których należy chociażby węgiel, przy którym można się pobrudzić.

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.