Wymiana i konserwacja
Wymiana i konserwacja
-
Konserwacja palnika
Dbanie o czystość kotła to podstawa jego czynności konserwatorskich, które mają znaczenie dla jego bezawaryjności, wydajności i żywotności. Warto pamiętać jednak, że ważne jest nie tylko regularne czyszczenie kotła, ale również jego składowych, w tym zwłaszcza palnika. Czynność, jaką jest czyszczenie palnika, nie zajmuje więcej niż godzinę czasu, a jest kluczowa, by kocioł pracował prawidłowo. Jak wyczyścić palnik kotła?
Regularne czyszczenie palnika – dlaczego jest tak ważne?
Proste czynności konserwacyjno-czyszczące są niezbędne, by kocioł c.o. pracował prawidłowo i pozwalają na zachowanie go w dobrej kondycji. Regularne czyszczenie palnika jest więc jedną z najważniejszych czynności konserwatorskich urządzenia. Wiedza, jak wyczyścić palnik kotła, by przedłużyć okres jego bezawaryjnej eksploatacji jest zatem bardzo ważna. Gruntowne czyszczenie palnika pozwala uniknąć różnego rodzaju awarii oraz utrzymać należytą moc, a także sprawność pieca c.o. Czynność, jaką jest czyszczenie palnika, nie jest zbyt pracochłonna i czasochłonna, a pozwala na znaczne oszczędności związane m.in. ze zużyciem paliwa. Za każdym razem przed planowanym rozpoczęciem czyszczenia palinka należy jednak pamiętać o wygaszeniu kotła i poczekać, aż urządzenie się ostudzi.
Jak wyczyścić palnik kotła – dolna wyczystka
W głowicy palnika znajduje się dolna wyczystka, dzięki której możliwe jest szybkie i bezproblemowe opróżnienie nagromadzonych w czasie eksploatacji zanieczyszczeń. Dolna wyczystka w palnikach kwadratowych (RKO, ekopal, wulkan) to specjalna klapka pod paleniskiem, która mocowana jest na dwie śruby lub jedną (palniki r10 mini i retortowe okrągłe). Dolną wyczystkę palnika należy opróżniać nie rzadziej niż co 3 miesiące, ponadto należy obserwować swój kocioł, gdyż może okazać się, że palnik będzie wymagać szybszego czyszczenia. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy kocioł c.o. jest bardzo intensywnie eksploatowany, ponadto również sama jakość spalanego paliwa może mieć znaczenie dla intensywności gromadzenia się w palniku zanieczyszczeń i odpadów. W przypadku słabej jakości opału, palnik może wymagać częstszego czyszczenia.
Czyszczenie i konserwacja palnika – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Oprócz wiedzy, jak wyczyścić palnik kotła, warto również wiedzieć o czynnościach konserwacyjnych, których również trzeba dopilnować. Regularne czyszczenie palnika to również dodatkowe czynności, które warto wykonywać po każdym okresie grzewczym. Zaleca się w tym czasie:
- Wyjęcie z paleniska elementów żeliwnych palnika i dokładne oczyszczenie ich szczotką drucianą. Pozwala to na pozbycie się nagaru na żeliwie, a także udrożnienie przewodów napowietrzających. Jeśli jest taka konieczność, zaleca się również osadzenie górnej części żeliwnej paleniska na silikon wysokotemperaturowy.
- Wyjęcie ślimaka z palnika i sprawdzenie jego stanu (zalecane po zakończeniu okresu grzewczego).
- Sprawdzenie stanu rury podawczej, w której pracuje ślimak. To miejsce również ma tendencję do gromadzenia nagaru, więc w razie konieczności zaleca się jego czyszczenie po zakończeniu okresu grzewczego.
- Smarowanie smarem wałka ślimaka, który zlokalizowany jest od strony motoreduktora i wchodzi do przekładni (zalecane po zakończeniu okresu grzewczego).
Skutki nieregularnego czyszczenia palnika
Regularne czyszczenie palnika kotła to podstawa jego ekonomicznego i wydajnego działania, bezawaryjności i żywotności. Samo opróżnienie wyczystki kotła zajmuje nie więcej niż 15 minut, ponadto również coroczna konserwacja pozostałych części nie jest bardzo pracochłonna, jednak czynności te są kluczowe, by kocioł pracował prawidłowo. Jeśli dolna wyczystka palnika nie będzie czyszczona raz na 3 miesiące (lub częściej, zależnie od zapotrzebowania), piec może nie dopalać ekogroszku, dymić i koksować. Gdy dojdzie do nadmiernego nagromadzenia się zanieczyszczeń w palniku, dalsza eksploatacja kotła, bez profesjonalnego czyszczenia, może być już niemożliwa.
-
Konserwacja kotła
Czyszczenie kotła z podajnikiem jest szczególnie istotne, jeśli zależy nam na zachowaniu jego wysokiej sprawności. Jeśli urządzenie jest czyste i zadbane, pracuje taniej i efektywniej. Łatwiej utrzymać w nim stały poziom mocy, a ponadto zużywa się mniej paliwa. Kocioł, który jest systematycznie czyszczony charakteryzuje się ponadto znacznie większą żywotnością. Bieżące czyszczenie całego kotła oraz sezonowa konserwacja pozwalają na jego dłuższą bezawaryjną eksploatację, ponieważ zmniejsza się prawdopodobieństwo nagłych awarii.
Nieregularnie czyszczony kocioł c.o. z czasem zacznie zużywać znacznie więcej paliwa, co generuje dodatkowe koszty związane z jego eksploatacją. Nieczyszczony kocioł to jednak nie tylko większe zużycie paliwa, ale również osłabienie ciągu kominowego, zaburzenia procesu spalania, a nawet cofanie się spalin do kotłowni.
Nie musisz całkowicie wygaszać w kotle na czas bieżącego czyszczenia. Przełącz po prostu sterownik w tryb WYŁĄCZONY. Żar na palenisku powinien utrzymać się przez długi czas. Po czyszczeniu wymiennika przełącz sterownik w tryb automatyczny. Kocioł powinien się rozpalić samoczynnie.
Podczas czyszczenia całego kotła zwróć szczególną uwagę na:
Zdjęcie poglądowe
Dlaczego warto regularnie czyścić kocioł z podajnikiem?
Regularne czyszczenie kotła z podajnikiem jest szczególnie istotne, jeśli zależy nam na zachowaniu jego wysokiej sprawności. Jeśli urządzenie jest czyste i zadbane, pracuje taniej i efektywniej. Łatwiej utrzymać w nim stały poziom mocy, a ponadto zużywa się mniej paliwa. Kocioł, który jest systematycznie czyszczony charakteryzuje się ponadto znacznie większą żywotnością. Bieżące czyszczenie kotła oraz sezonowa konserwacja pozwalają na jego dłuższą bezawaryjną eksploatację, ponieważ zmniejsza się prawdopodobieństwo nagłych awarii. Wszystkie wykryte podczas konserwacji kotła nieprawidłowości można w porę (i niedrogo) naprawić, zanim przerodzą się w poważną usterkę,. Nie należy również zapominać, że czysty i zadbany kocioł, to kocioł bezpieczny dla domowników oraz dla środowiska naturalnego.
-
Konserwacja zbiornika na opał
Regularne czyszczenie zbiornika
Co najmniej raz w roku należy dokładnie wyczyścić zbiornik na opał, usuwając wszelkie osady i zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie zapobiega korozji, a także wydłuża żywotność.
Regularna konserwacja i malowanie farbą antykorozyjną
Aby chronić zbiornik przed działaniem wilgoci i rdzy, należy go regularnie konserwować i malować farbą antykorozyjną. Warto to robić co 2-3 lata, a także przy każdej naprawie lub wymianie elementów konstrukcyjnych.
Sprawdzanie uszczelek
Uszczelki w zbiorniku odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu szczelności. Należy je regularnie kontrolować pod kątem zużycia i uszkodzeń oraz wymieniać w miarę potrzeby.
Sprawdzanie stanu technicznego
Zaleca się okresowe przeglądy stanu technicznego zbiornika, obejmujące kontrolę konstrukcji, spoin, elementów mocujących oraz wszelkich innych komponentów (podnośnik gazowy). Szybkie wykrycie usterek pozwala na ich natychmiastową naprawę i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
Wentylacja w okresie poza sezonem grzewczym
W okresie letnim lub poza sezonem grzewczym, ważne jest, aby zapewnić wentylację w zbiorniku, pozostawiając otwartą klapę. Umożliwia to cyrkulację powietrza, co pomaga w zapobieganiu kondensacji wilgoci i tworzeniu się korozji.
-
Konserwacja rury podawczej ślimaka
Czyszczenie rury z nagromadzonego nagaru i rdzy
Regularnie sprawdzaj wnętrze rury podawczej i usuń nagromadzony nagar oraz rdzę przy pomocy szczotki drucianej (na sucho bez użycia środków chemicznych). Używanie szczotki drucianej pomoże w skutecznym oczyszczeniu powierzchni rury, co zapobiegnie dalszemu osadzaniu się zanieczyszczeń.Odświeżenie powłoki lakierniczej
Po czyszczeniu należy zadbać o odświeżenie powłoki rury. W tym celu zaleca się malowanie rury farbą antykorozyjną, która zabezpieczy ją przed działaniem wilgoci i korozją, przedłużając jej żywotność.Wymiana uszczelki przy kołnierzu mocującym
Regularnie kontroluj stan uszczelki przy kołnierzu mocującym. W przypadku zauważenia zużycia lub pęknięć, niezwłocznie wymień uszczelkę, aby zapobiec nieszczelnością.Wymiana uszczelek w otworach wyczystnych
Podobnie jak w przypadku uszczelki przy kołnierzu mocującym, uszczelki w otworach wyczystnych również powinny być regularnie kontrolowane i wymieniane w razie potrzeby.Regularne przeprowadzanie powyższych czynności konserwacyjnych zapewni niezawodne działanie podajnika oraz poprawi efektywność kotła centralnego ogrzewania. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności. Wszelkie czynności konserwacyjne przeprowadzamy w rękawicach ochronnych oraz wygaszonym i wyłączomym urządzeniu.