Program „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” – wymień kocioł c.o. na kocioł nowej generacji prawie bez kosztów!

Polska walczy z morderczym smogiem, który uciążliwy jest zwłaszcza w okresie grzewczym. W ramach programu „Czyste Powietrze” rząd planuje nie tylko budować świadomość ekologiczną Polaków, ale również motywować ich do realnych zmian, które przełożą się na zmniejszenie emisji pyłów i szkodliwych substancji, które zanieczyszczają atmosferę w okresie grzewczym. „Czyste powietrze” to dotacje bezzwrotne i pożyczki preferencyjne między innymi na wymianę lub zakup kotła nowej generacji, spełniającego normę PN-EN 303-5:2012 (kocioł 5 klasy) i posiadającego certyfikat Ecodesign. W ramach projektu właściciele domów mieszkalnych będą mogli również zadbać o termomodernizację budynków, która wpłynie na zwiększenie efektywności zarządzania energią.

Jaki jest cel programu „Czyste Powietrze”?

Głównym założeniem programu „Czyste Powietrze” jest wyraźna poprawa jakości powietrza, która przełożyć się ma na zdrowie mieszkańców kraju. Działanie rządowe kierowane jest między innymi do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, zwłaszcza tych, którzy do ogrzewania domu wykorzystują przestarzałe kotły i piece na paliwa stałe. Celem programu jest ograniczenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń, które związane są głównie z okresem grzewczym. Całkowity budżet programu wynosi aż 103 mld zł – środki te podzielono na dotacje bezzwrotne (63,3 mld zł) oraz na pożyczki zwrotne (39,7 mld zł). W ramach programu będzie można między innymi skorzystać z możliwości dofinansowania na wymianę nieefektywnego kotła c.o. na kocioł nowej generacji, a także na termomodernizację budynku mieszkalnego.

„Czyste Powietrze” – czy faktycznie dla każdego?

Z programu „Czyste Powietrze” mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami i współwłaścicielami jednorodzinnych domów mieszkalnych (w tym właściciele domów w zabudowie szeregowej). Z działań rządowych nie będą mogli skorzystać mieszkańcy budownictwa wielorodzinnego (bloki, kamienice), ani właściciele obiektów hotelowych, pensjonatów czy domków letniskowych. Program skierowany jest zarówno do właścicieli starych domów, jak i właścicieli nowego budownictwa. W ramach programu będzie można wymienić stare i nieefektywne urządzenia grzewcze, które nie spełniają wymagań określonych przez Ministra Rozwoju i Finansów, na nowoczesne i przyjazne dla środowiska kotły c.o. opalane węglem lub biomasą. Istnieje również możliwość dofinansowania zakupu urządzenia grzewczego przy budowie nowego domu, jednak należy wybrać kocioł 5 klasy z certyfikatem Ecodesign oraz spełnić wymaganie dotyczące właściwego ocieplenia budynku (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. - Dz. U. z 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.). Program „Czyste Powietrze” będzie realizowany od 01.01.2018 r. do 30.06.2029 r. w trybie ciągłym, jednak z wnioskami lepiej się pospieszyć, ponieważ wnioski przyjmowane będą jedynie do 30.06.2027 r., a podpisywanie umów z właścicielami starych kotłów zakończy się już 31.12.2027 r.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie nie tylko do wymiany lub zakupu nowego kotła c.o., ale również na termomodernizację starego domu. Jeśli pozwolenie na jego budowę zostało wydane przed 15.12.2002 r. można otrzymać dotację, jednak jeśli nie spełniamy tego warunku możemy ubiegać się o pożyczkę zwrotną na preferencyjnych warunkach. Dofinansowanie można więc otrzymać na:

  • Eliminację starych i nieekologicznych źródeł ciepła, takich jak piece i kotły na paliwa stałe oraz na zakup i montaż przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła, które spełniają rygorystyczne normy i wymagania programu, tzn. należą do kotłów 5 klasy i posiadają certyfikat Ecodesign.
  • Instalację odnawialnych źródeł energii (np. instalacji fotowoltaicznej czy kolektorów słonecznych).
  • Instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub modernizację tej istniejącej dotychczas.
  • Docieplenie przegród budynku, by ogrzewanie było bardziej efektywne.
  • Wymianę stolarki zewnętrznej – w tym okiennej i drzwiowej, a także bram garażowych.
  • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

W jakiej formie oraz jak wysokie dofinansowanie można uzyskać?

W programie „Czyste Powietrze” przewidziane zostały dwie formy dofinansowania, czyli pożyczka zwrotna lub dotacja bezzwrotna. Minimalna kwota dofinansowania to 7 tys. zł, natomiast maksymalna wynosi 53 tys. zł, jednak jeśli inwestycja wiąże się z wysokimi kosztami, mogą one być dodatkowo dofinansowane – w ramach pożyczki zwrotnej. Wysokość dofinansowania zależna jest od dochodu miesięcznego, który przypada na jedną osobę w gospodarstwie domowym, jednak maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 90% kosztów kwalifikowanych.

Grupa

Kwota mies.
dochodu /1 os. [zł]

Dotacje Pożyczka
uzupełnienie do wartości dotacji pozostałe koszty kwalifikowane
I < 600 do 90%  do 10%  do 100%
II 601-800 do 80%  do 20%  do 100%
III 801-1000 do 70%  do 30%  do 100%
IV 1001-1200 do 60%  do 40%  do 100%
V 1201-1400 do 50%  do 50%  do 100%
VI 1401-1600 do 40%  do 60%  do 100%
VII > 1600 do 30%  do 70% do 100%


Jak skorzystać z programu „Czyste Powietrze”?

Aby skorzystać z programu, trzeba zgłosić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwego dla adresu budynku mieszkalnego, którego dotyczy inwestycja, wraz z odpowiednio przygotowanym wnioskiem i wymaganymi w ogłoszeniu o naborze dokumentami. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie wniosku o dotację i podpisanie umowy z WFOŚiGW jeszcze przed zakupem kotła c.o., jednak okres realizacji inwestycji nie może być dłuższy niż 24 miesiące od podpisania umowy o dofinansowanie. Osoby, które są pewne spełniania wszystkich wymagań formalnych związanych z programem, mogą rozpocząć inwestycję wcześniej. Należy jedynie pilnować, by odbiór prac podpisany był już po złożeniu wniosku. Programowi podlegać będą przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wykaz niezbędnych dokumentów, aktualnych informacji, a także wszystkich wymagań technicznych, które należy spełniać, by wniosek został rozpatrzony pozytywnie znajdują się na stronach internetowych terytorialnych funduszy, które odpowiadają miejscu zamieszkania Beneficjenta, a ponadto dostępne są na głównej stronie programu w Portalu Beneficjenta. Sposób wypełnienia wniosku również podany jest na stronach odpowiednich WFOŚiGW - dostępna jest również bardzo szczegółowa instrukcja krok po kroku, ułatwiająca właścicielom budynków mieszkalnych przygotowanie zgłoszenia.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą składać wnioski do WFOŚiGW w nieprzekraczalnym terminie od 19.09.2018 r. do 30.06.2027 r. Dokumentację związaną z wymianą kotła na nowy można złożyć:
- w formie papierowej (wnioski do uzupełnienia znaleźć można na stronie internetowej lub w siedzibie WFOŚiGW),
- w formie elektronicznej (strona główna programu w Portalu Beneficjenta).

Po złożeniu wniosku właściciel budynku mieszkalnego musi liczyć się z wizytą przedstawiciela Funduszu, który zweryfikuje podane we wniosku informacje na temat stanu budynku. Po podpisaniu umowy dotacja będzie wypłacana w transzach. Zakończenie oraz rozliczenie zrealizowanego przedsięwzięcia w ramach programu „Czyste Powietrze” nastąpi po uzyskaniu przez właściciela inwestycji pozytywnej oceny u przedstawiciela WFOŚiGW. Należy mieć również na uwadze możliwość kontroli z Funduszu przez okres do 3 lat od inwestycji.


Tekst opracowany na podstawie materiałów z Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z dnia 15.03.2019 r. Zawsze aktualne informacje czytaj na stronie WFOŚiGW »

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.