Palnik Wulkan


UWAGA! palnik dostępny na zamówienie. Skontakuj się z nami w celu ustalenia dostepności i terminu dostawy.

Podajnik Wulkan to zmodernizowana wersja podajnika Eko-pal. Palenisko palnika (głowica) jest konstrukcją wykonaną całkowicie z żeliwa. W odróżnieniu od palnika Eko-palgłowica posiada odpowiednią ilość otworów napowietrzających dookoła paleniska, dzięki którym opał gorszego pochodzenia jest łatwiej i lepiej dopalany. W palniku zachowano standardowe przyłącze (ramkę mocującą do kotła). Niezmienne też pozostały gabaryty urządzenia. Komora powietrza, ślimak oraz elementy mocujące wykonane są z metalu. Dostępny jest w mocy 12-25 kW, 19-40 kW i 62-75 kW.

Podajnik wyposażony jest w ślimak podający, w którym zastosowano zwój przeciwbieżny, co umożliwia transportowanie paliwa o zróżnicowanym uziarnieniu na palenisko, gdzie następuje proces spalania. Użytkownik sam dobiera parametry regulatora wprowadzając odpowiednie nastawy i dostosowując je do aktualnie używanego paliwa. Palnik Wulkan przeznaczony jest do spalania paliw stałych w procesie ciągłym. Swoje zastosowanie znajduje w kotłach różnych typów i wymiennikach ciepła.

Urządzenie ma za zadanie automatyczne zasilanie i spalanie paliwa (generowanie energii cieplnej) w specjalnej głowicy. Układ sterowania, odpowiedzialny za pracę palnika, umożliwia regulację wydajności w pewnym zakresie mocy poniżej znamionowej. Dzięki temu można go precyzyjnie dostosować do każdego obiektu przez zaprogramowanie odpowiednich nastaw.

Niewątpliwie dużą zaletą podajnika Wulkan jest jego bezawaryjność i uniwersalność. Wszelkie elementy ruchome zostały tu wyeliminowane, dzięki czemu podzespoły narażone są na uszkodzenie w stopniu minimalnym.

Podajnik Wulkan został stworzony z myślą o klientach, którzy oprócz palenia paliwem podstawowym (ekogroszkiem), chcą korzystać też z możliwości spalania opału gorszej jakości, np. miału węglowego. Przy paleniu ekogroszkiem gwarantowana jest wydajność cieplna. Jako paliwa alternatywnego w okresach przejściowych, w tzw. cyklach przepalania można stosować np. pellet (certyfikowany). Możliwość spalania wielu paliw daje użytkownikowi komfort wyboru nie ograniczając go do stosowania paliwa jednego typu.


Zestaw zawiera:

 • kompletny podajnik gotowy do montażu i pracy,
 • uszczelki pod dmuchawę i zbiornik,
 • kabel zasilający motoreduktor,
 • stopka poziomująca,
 • deflektor,
 • instrukcja obsługi,
 • karta gwarancyjna,
 • śruby montażowe.

Palnik spełnia wymagania dyrektyw UE i norm: 2006/42/WE - Maszyny (MD), 2006/95/WE - Nsikie napięcie (LVD), 2004/108/WE - Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) Bezpieczeństwo - PN-EN 12100-1:2005, PN-EN 12100-2:2005, PN-EN 1050:1999, PN-EN 954-1:2001

Produkt oznaczony jest znakiem CE.

Zastrzegamy sobie prawo do zmian technicznych, specyfikacji, wyposażenia standardowego i dodatkowego oraz zmian cen.

Spalane paliwa:

Węgiel kamienny sortyment groszek energetyczny (paliwo podstawowe):

 • Wartość opałowa: min. 26000 kJ/kg
 • Granulacja: poniżej 25 mm
 • Maksymalna ilość miału: 15%
 • Wilgotność maksymalna: do 10%
 • Zawartość popiołu: do 4-8%
 • Temperatura stapiania się popiołu (punkt płynięcia): nie mniej niż 1200°C-1250°C

Węgiel kamienny sortyment miał (paliwo zastępcze):

 • Wartość opałowa: min. 24000 kJ/kg
 • Uziarnienie: 0-30 mm
 • Wilgotność maksymalna: do 10%
 • Zawartość popiołu: do 4-12%
 • Spiekalność: RI do 20
 • Zawartość ziaren poniżej 0,5 mm: do 10%
 • Temperatura stapiania się popiołu (punkt płynięcia): nie mniej niż 1200°C-1250°C

Pellety (paliwo alternatywne, certyfikowane):

 • Wartość opałowa: 17000 - 18000 kJ/kg
 • Wilgotność: max do 10%
 • Granulacja: średnica 6-8 mm, długość 10-30 mm
 • Zawartość popiołu: nie większa niż 1%.
 • Gęstość nasypowa: 650 - 700 kg/m³

Zalecane jest stosowane węgla o niewielkich lub średnich zdolnościach koksowania, jak typ 31 lub typ 32 o zawartości części lotnych powyżej 30%. Stosowanie węgla typu 33 (koksujących) i typu 34 (silnie koksujących) nie jest zalecane. Istotnym parametrem stosowanego paliwa jest jego wilgotność, która nie powinna przekraczać 10%.

Pellet musi być wyprodukowany z czystego i wolnego od związków chemicznych (szczególnie dodatków, takich jak kleje) drzewa. Powinien być magazynowany w suchym miejscu, dla utrzymania twardej konsystencji. Zawilgotniały pellet będzie miękki i pokruszony. Używanie tak zniszczonego i złej jakości pelletu spowoduje problemy w pracy poszczególnych podzespołów palnika i spalaniu paliwa. Pellet powinien być wolny od trocin i kurzu, mieć twardą konsystencję oraz dobrą (znormalizowaną) jakość. Ze względu na specyficzną konstrukcję producent dopuszcza spalanie innych paliw (np. pellet) jako paliwa zastępcze w okresach przejściowych, w tzw. cyklach przepalania. Zasadniczo palniki przeznaczone są do spalania ekogroszku, przy których gwarantowana jest wydajność cieplna.

W przypadku spalania pelletu, zboża lub innych biopaliw producent nie bierze odpowiedzialności za wydajność podajnika. Przy spalaniu w/w paliw należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie tzw. strażak (automatyczny układ zalewowy).

Poziome otwory napowietrzające

Głowica palnika posiada trzy rzędy poziomych otworów napowietrzających o odpowiedniej średnicy, które "biegną" dookoła paleniska. Taki system zapewnia spalanie wstępne i dopalanie właściwe paliwa, co sprawia, że opał jest spalany idealnie. Taka konstrukcja eliminuje problem zatykania się głowicy.

Bieg wsteczny (lewe obroty) silnika

Podajnik standardowo wyposażony jest w motoreduktor z funkcją biegu wstecznego. W przypadku zablokowania się ślimaka, funkcja ta (lewe obroty) umożliwia jego odblokowanie bez konieczności demontażu palnika lub innych jego elementów. 

Zabezpieczenie motoreduktora

Standardowo podajnik wyposażony jest w tradycyjny klin (śrubę z pełnym gwintem 6”), który chroni motoreduktor przed przegrzaniem lub uszkodzeniem.

Dolna wyczystka głowicy palnika

Głowica podajnika (palenisko) posiada tzw. dolną wyczystkę. W przypadku dużych zanieczyszczeń wynikających z ciągłego użytkowania lub podczas okresowej konserwacji, dolna wyczystka umożliwia nam w szybki sposób opróżnić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Przyłącze układu zalewowego (strażaka)

Rura ślimaka posiada mufę do zamontowania termicznego zaworu przelewowego. Chroni on przed cofnięciem się płomienia do zbiornika paliwa, działając niezależnie od regulatora kotła. W przypadku dostania się płomienia rura ślimaka zalewana jest wodą. Szczegóły »

 

Ślimak z przeciwbieżnym zwojem

Daje nam możliwość spalania paliwa o zróżnicowanym uziarnieniu, np. pellet. Paliwo w tym palniku transportowane jest do góry wprost na palenisko, gdzie następuje proces spalania. Wyeliminowano tutaj kolano żeliwne, podobnie jak w przypadku palnika retortowego.

Boczne wyczystki rury ślimaka

Dodatkowe wyczystki (lewa i prawa) znajdują się również na ramce mocującej zbiornik na opał. Wyczystki pełnią funkcję głównie praktyczną. Pozwalają w szybki sposób opróżnić zbiornik na opał, np. podczas wymiany ślimaka lub w podczas okresowej konserwacji podajnika.

Gniazdo łożyskowe ślimaka

Ślimak zamontowany jest między motoreduktorem a tzw. gniazdem łożyskowym. Przednia część ślimaka jest w nim zabudowana dzięki czemu nie jest narażony na wyprężanie się przez nacisk stosowanego paliwa i długoletnim użytkowaniem. Takie rozwiązanie znacząco wydłuża żywotność ślimaka.

 

 

 

Moc   12-25 kW 19-40 kW
A mm 220 260
B mm 220 260
C mm 320 320
D mm 230 230
E mm 370 370
F mm 200 200
G mm 170 170
H mm 240 230
I mm 370 370
J mm 260 260
K mm 700 700

 

Powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.