Palnik Samoczyszczący


Podajnik Samoczyszczący z rynnowym paleniskiem przeznaczony jest do spalania paliw stałych w procesie ciągłym. Swoje zastosowanie znajduje w kotłach różnych typów i wymiennikach ciepła. Dostępny jest w mocy 12-25 kW.

Urządzenie ma za zadanie automatyczne zasilanie i spalanie paliwa (generowanie energii cieplnej) w specjalnej głowicy. Układ sterowania, odpowiedzialny za pracę palnika, umożliwia regulację wydajności w pewnym zakresie mocy poniżej znamionowej. Dzięki temu można go precyzyjnie dostosować do każdego obiektu przez zaprogramowanie odpowiednich nastaw. To znana, sprawdzona i opatentowana konstrukcja podajnika, w którym oprócz ekogroszku jest możliwość spalania także mieszanek groszkowo-miałowych, pelletów certyfikowanych, owsa i zboża jako paliwa alternatywne. Niewątpliwie zaletą podajnika jest to, że istnieje możliwość palenia miałem o bardzo dobrych parametrach bez konieczności mieszania go z ekogroszkiem.

Podajnik doskonale nadaje się zarówno do kotłów nowych, jak i już eksploatowanych – komorowych. Z powodzeniem może być montowany w kotłach od prawie wszystkich producentów w kraju. Po zamontowaniu podajnika do istniejącego już kotła zasypowego, w prosty i tani sposób możemy uzyskać komfort i wygodę użytkowania kotła z automatycznym podajnikiem.

Samoczyszczący cechuje się wysoką wydajnością, bezawaryjnością i uniwersalnością. Wykonany z wysokiej jakości żeliwa, posłuży na długie lata. Dedykowany jest głównie dla osób, które już wcześniej miały możliwość użytkować kocioł na paliwo stałe z automatycznym układem nawęglania. Doświadczenie to z pewnością będzie bardzo przydatne, ze względu na fakt, iż podajnik wymaga większej precyzji w dobraniu odpowiednich parametrów na sterowniku.


Zestaw zawiera:

  • kompletny podajnik gotowy do montażu i pracy,
  • uszczelki pod dmuchawę i zbiornik,
  • kabel zasilający motoreduktor,
  • stopka poziomująca,
  • deflektor,
  • instrukcja obsługi,
  • karta gwarancyjna,
  • śruby montażowe.

Palnik spełnia wymagania dyrektyw UE i norm: 2006/42/WE - Maszyny (MD), 2006/95/WE - Nsikie napięcie (LVD), 2004/108/WE - Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) Bezpieczeństwo - PN-EN 12100-1:2005, PN-EN 12100-2:2005, PN-EN 1050:1999, PN-EN 954-1:2001

Produkt oznaczony jest znakiem CE.

Zastrzegamy sobie prawo do zmian technicznych, specyfikacji, wyposażenia standardowego i dodatkowego oraz zmian cen.

Spalane paliwo:

Węgiel kamienny sortyment groszek energetyczny (paliwo podstawowe):

  • Wartość opałowa: min. 26000 kJ/kg
  • Granulacja: poniżej 25 mm
  • Maksymalna ilość miału: 15%
  • Wilgotność maksymalna: do 10%
  • Zawartość popiołu: do 4-8%
  • Temperatura stapiania się popiołu (punkt płynięcia): nie mniej niż 1200°C-1250°C

Węgiel kamienny sortyment miał (paliwo zastępcze):

  • Wartość opałowa: min. 24000 kJ/kg
  • Uziarnienie: 0-30 mm
  • Wilgotność maksymalna: do 10%
  • Zawartość popiołu: do 4-12%
  • Spiekalność: RI do 20
  • Zawartość ziaren poniżej 0,5 mm: do 10%
  • Temperatura stapiania się popiołu (punkt płynięcia): nie mniej niż 1200°C-1250°C

Pellety (paliwo alternatywne, certyfikowane):

  • Wartość opałowa: 17000 - 18000 kJ/kg
  • Wilgotność: max do 10%
  • Granulacja: średnica 6-8 mm, długość 10-30 mm
  • Zawartość popiołu: nie większa niż 1%.
  • Gęstość nasypowa: 650 - 700 kg/m³

Zalecane jest stosowane węgla o niewielkich lub średnich zdolnościach koksowania, jak typ 31 lub typ 32 o zawartości części lotnych powyżej 30%. Stosowanie węgla typu 33 (koksujących) i typu 34 (silnie koksujących) nie jest zalecane. Istotnym parametrem stosowanego paliwa jest jego wilgotność, która nie powinna przekraczać 10%.

Pellet musi być wyprodukowany z czystego i wolnego od związków chemicznych (szczególnie dodatków, takich jak kleje) drzewa. Powinien być magazynowany w suchym miejscu, dla utrzymania twardej konsystencji. Zawilgotniały pellet będzie miękki i pokruszony. Używanie tak zniszczonego i złej jakości pelletu spowoduje problemy w pracy poszczególnych podzespołów palnika i spalaniu paliwa. Pellet powinien być wolny od trocin i kurzu, mieć twardą konsystencję oraz dobrą (znormalizowaną) jakość. Ze względu na specyficzną konstrukcję producent dopuszcza spalanie innych paliw (np. pellet) jako paliwa zastępcze w okresach przejściowych, w tzw. cyklach przepalania. Zasadniczo palniki przeznaczone są do spalania ekogroszku, przy których gwarantowana jest wydajność cieplna.

W przypadku spalania pelletu, zboża lub innych biopaliw producent nie bierze odpowiedzialności za wydajność podajnika. Ze względu na różnorodność paliw np. zboża (wilgotność, gatunek, wartość opałowa) nie zaleca się jako paliwa podstawowego, ewentualnie jako paliwo zastępcze w okresach jesień lub wiosna gdyż palnik może nie osiągnąć swojej maksymalnej mocy.

Przy spalaniu w/w paliw należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie tzw. strażak (automatyczny układ zalewowy).

Poziome otwory napowietrzające

Dzięki poziomym dyszom napowietrzającym oraz rynnowemu kształtowi paleniska opał podawany jest na wprost głowicy. Taka konstrukcja umożliwia spalanie bardzo sypkiego paliwa. Wysoką efektywność spalania umożliwiają odpowiednio nawiercone otwory, które dostarczają na palenisko potrzebną ilość powietrza do całkowitego spalenia paliwa.

Bieg wsteczny (lewe obroty) silnika

Podajnik standardowo wyposażony jest w motoreduktor z funkcją biegu wstecznego. W przypadku zablokowania się ślimaka, funkcja ta (lewe obroty) umożliwia jego odblokowanie bez konieczności demontażu palnika lub innych jego elementów. 

Zabezpieczenie motoreduktora

Standardowo podajnik wyposażony jest w tradycyjny klin (śrubę z pełnym gwintem 6”), który chroni motoreduktor przed przegrzaniem lub uszkodzeniem.

Dolna wyczystka głowicy palnika

Głowica podajnika (palenisko) posiada tzw. dolną wyczystkę. W przypadku dużych zanieczyszczeń wynikających z ciągłego użytkowania lub podczas okresowej konserwacji, dolna wyczystka umożliwia nam w szybki sposób opróżnić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Przyłącze układu zalewowego (strażaka)

Rura ślimaka posiada mufę do zamontowania termicznego zaworu przelewowego. Chroni on przed cofnięciem się płomienia do zbiornika paliwa, działając niezależnie od regulatora kotła. W przypadku dostania się płomienia rura ślimaka zalewana jest wodą. Szczegóły »

 

Przednia wyczystka głowicy 

Głowica podajnika (palenisko) posiada również tzw. przednią wyczystkę. W przypadku dużych zanieczyszczeń wynikających z ciągłego użytkowania lub podczas okresowej konserwacji, umożliwia nam ona w szybki sposób opróżnienie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Boczne wyczystki rury ślimaka

Dodatkowe wyczystki (lewa i prawa) znajdują się również na ramce mocującej zbiornik na opał. Wyczystki pełnią funkcję głównie praktyczną. Pozwalają w szybki sposób opróżnić zbiornik na opał, np. podczas wymiany ślimaka lub w podczas okresowej konserwacji podajnika.

 

 

 

 Moc   12-25 kW
A mm 215
B mm 320
C mm 220
D mm 240
E mm 200
F mm 210
G mm 190
H mm 305 
I mm 260
J mm 710

 

Powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.