Podajnik Hybrydowy


Podajnik hybrydowy ECO-POWER przeznaczony jest do spalania paliw stałych w procesie ciągłym. Swoje zastosowanie znajduje w kotłach różnych typów i wymiennikach ciepła. Dostępny jest w mocy 12-25kW i produkowany jest tylko na specjalne zamówienie. 

Urządzenie ma za zadanie automatyczne zasilanie i spalanie paliwa (generowanie energii cieplnej) w specjalnej głowicy. Układ sterowania, odpowiedzialny za pracę palnika, umożliwia regulację wydajności w pewnym zakresie mocy poniżej znamionowej. Dzięki temu można go precyzyjnie dostosować do każdego obiektu przez zaprogramowanie odpowiednich nastaw.

Podajnik hybrydowy ECO-POWER to połączenie podajnika żeliwnego z podajnikiem tradycyjnym. Zaletą konstrukcji hybrydowej jest to, że przód palnika aż do kołnierza mocującego to odlew żeliwny, natomiast pozostała część palnika jest stalowa (dzięki czemu możemy spalać pellet, co niemożliwe jest w przypadku konstrukcji całkowicie żeliwnych). To bogatsza i dużo bardziej wytrzymała wersja znanego już i cieszącego się od lat niezmienną popularnością, podajnika EKOPAL.

Model wyróżnia się zastosowaniem w nim najnowszych rozwiązań niespotykanych w innych podajnikach. Są to m.in. ślimak ze stali nierdzewnej INOX, przekładnia planetarna, energooszczędny silnik z serii GREEN (czterokrotnie mniejsze zużycie prądu), wbudowana elektroniczna zawleczka, wzmocniona głowica (o 10 kW). Podajnik ECO-POWER wyróżnia się specjalną konstrukcja głowicy, która wyposażona jest w dwa rzędy poziomych dysz napowietrzających biegnących dookoła paleniska. Taki system zapewnia spalanie wstępne i dopalanie właściwe paliwa, co sprawia, że opał jest spalany idealnie. Taka konstrukcja eliminuje problem zatykania się głowicy. Dzięki czemu skuteczność spalania pozostaje cały czas na bardzo wysokim poziomie.

Bezproblemowe działanie w każdych warunkach zawdzięcza wysokiej jakości odlewom żeliwnym oraz jednym z najlepszych na rynku napędom. Podzespoły narażone są na uszkodzenie w stopniu minimalnym dzięki wyeliminowaniu elementów ruchomych. Ze względu na specyficzną konstrukcję podajnik ECO-POWER przystosowany jest głównie do spalania ekogroszku, przy którym gwarantowana jest wydajność cieplna i pelletu, jako paliwa zastępczego w okresach przejściowych, w tzw. cyklach przepalania. Alternatywnie palnik spala również dobrej jakości miał lub mieszanki z groszkiem. Możliwość spalania wielu paliw daje użytkownikowi komfort wyboru nie ograniczając go do stosowania paliwa jednego typu.

Decydując się na palenie pelletem, ze względów bezpieczeństwa kocioł powinien być wyposażony w tzw. termiczny zawór przelewowy „strażak”, montowany bezpośrednio na rurze podajnika. Chroni on przed cofnięciem się płomienia do zbiornika paliwa, działając niezależnie od regulatora kotła w sytuacjach awaryjnych, np. brak napięcia w sieci. W warunkach normalnych funkcję tę przyjmuje regulator kotła.


Zestaw zawiera:

 • kompletny podajnik gotowy do montażu i pracy,
 • uszczelki pod dmuchawę i zbiornik,
 • kabel zasilający motoreduktor,
 • stopka poziomująca,
 • deflektor,
 • instrukcja obsługi,
 • karta gwarancyjna,
 • śruby montażowe.

Palnik spełnia wymagania dyrektyw UE i norm: 2006/42/WE - Maszyny (MD), 2006/95/WE - Niskie napięcie (LVD), 2004/108/WE - Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) Bezpieczeństwo - PN-EN 12100-1:2005, PN-EN 12100-2:2005, PN-EN 1050:1999, PN-EN 954-1:2001

Produkt oznaczony jest znakiem CE.

Zastrzegamy sobie prawo do zmian technicznych, specyfikacji, wyposażenia standardowego i dodatkowego oraz zmian cen.

Palnik produkowany jest wyłącznie przy zamówieniu min. 10 sztuk. Pojedyńcze zamówienia nie będą realizowane. 

Spalane paliwo:

Węgiel kamienny sortyment groszek energetyczny (paliwo podstawowe):

 • Wartość opałowa: min. 26000 kJ/kg
 • Granulacja: poniżej 25 mm
 • Maksymalna ilość miału: 15%
 • Wilgotność maksymalna: do 10%
 • Zawartość popiołu: do 4-8%
 • Temperatura stapiania się popiołu (punkt płynięcia): nie mniej niż 1200°C-1250°C

Węgiel kamienny sortyment miał (paliwo zastępcze):

 • Wartość opałowa: min. 24000 kJ/kg
 • Uziarnienie: 0-30 mm
 • Wilgotność maksymalna: do 10%
 • Zawartość popiołu: do 4-12%
 • Spiekalność: RI do 20
 • Zawartość ziaren poniżej 0,5 mm: do 10%
 • Temperatura stapiania się popiołu (punkt płynięcia): nie mniej niż 1200°C-1250°C

Pellety (paliwo alternatywne, certyfikowane):

 • Wartość opałowa: 17000 - 18000 kJ/kg
 • Wilgotność: max do 10%
 • Granulacja: średnica 6-8 mm, długość 10-30 mm
 • Zawartość popiołu: nie większa niż 1%.
 • Gęstość nasypowa: 650 - 700 kg/m³

Zalecane jest stosowane węgla o niewielkich lub średnich zdolnościach koksowania, jak typ 31 lub typ 32 o zawartości części lotnych powyżej 30%. Stosowanie węgla typu 33 (koksujących) i typu 34 (silnie koksujących) nie jest zalecane. Istotnym parametrem stosowanego paliwa jest jego wilgotność, która nie powinna przekraczać 10%.

Pellet musi być wyprodukowany z czystego i wolnego od związków chemicznych (szczególnie dodatków, takich jak kleje) drzewa. Powinien być magazynowany w suchym miejscu, dla utrzymania twardej konsystencji. Zawilgotniały pellet będzie miękki i pokruszony. Używanie tak zniszczonego i złej jakości pelletu spowoduje problemy w pracy poszczególnych podzespołów palnika i spalaniu paliwa. Pellet powinien być wolny od trocin i kurzu, mieć twardą konsystencję oraz dobrą (znormalizowaną) jakość.

W przypadku spalania pelletu, zboża lub innych biopaliw producent nie bierze odpowiedzialności za wydajność podajnika. Przy spalaniu w/w paliw należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie tzw. strażak (automatyczny układ zalewowy).

Poziome dysze napowietrzające

Głowica palnika posiada dwa rzędy poziomych dysz napowietrzających biegnących dookoła paleniska. Taki system zapewnia spalanie wstępne i dopalanie właściwe paliwa, co sprawia, że opał jest spalany idealnie. Taka konstrukcja eliminuje problem zatykania się głowicy.

Bieg wsteczny (lewe obroty) silnika

Podajnik standardowo wyposażony jest w motoreduktor z funkcją biegu wstecznego. W przypadku zablokowania się ślimaka, funkcja ta (lewe obroty) umożliwia jego odblokowanie bez konieczności demontażu palnika lub innych jego elementów. 

Zabezpieczenie motoreduktora

Standardowo podajnik wyposażony jest w tradycyjny klin (śrubę z pełnym gwintem 6”), który chroni motoreduktor przed przegrzaniem lub uszkodzeniem. Opcjonalnie podajnik może być wyposażony w elektroniczną zawleczkę (moduł e.o.s.). Szczegóły »

W całości żeliwna głowica 

Zaletą konstrukcji hybrydowej jest to, że przód palnika aż do kołnierza mocującego to odlew żeliwny, natomiast pozostała część palnika jest stalowa. To bogatsza i dużo bardziej wytrzymała wersja znanego już i cieszącego się od lat niezmienną popularnością, podajnika Eko-pal.

Przyłącze układu zalewowego (strażaka)

Rura ślimaka posiada mufę do zamontowania termicznego zaworu przelewowego. Chroni on przed cofnięciem się płomienia do zbiornika paliwa, działając niezależnie od regulatora kotła. W przypadku dostania się płomienia rura ślimaka zalewana jest wodą. Szczegóły »

 

Ślimak z przeciwbieżnym zwojem

Daje nam możliwość spalania paliwa o zróżnicowanym uziarnieniu, np. pellet. Paliwo w tym palniku transportowane jest do góry wprost na palenisko, gdzie następuje proces spalania. Wyeliminowano tutaj kolano żeliwne, podobnie jak w przypadku palnika retortowego.

Boczne wyczystki rury ślimaka

Dodatkowe wyczystki (lewa i prawa) znajdują się również na ramce mocującej zbiornik na opał. Wyczystki pełnią funkcję głównie praktyczną. Pozwalają w szybki sposób opróżnić zbiornik na opał, np. podczas wymiany ślimaka lub w podczas okresowej konserwacji podajnika.

 

 

 

 Moc   12-25 kW
A mm 200
B mm 200
C mm 320
D mm 230
E mm 370
F mm 200
G mm 170
H mm -
I mm -
J mm 260
K mm 700

 

Powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.