KWPR LIDER 6


 

KOCIOŁ C.O. Z PODAJNIKIEM ŚLIMAKOWYM KWPR LIDER 6

Z przyjemnością prezentujemy Państwu kocioł KWPR LIDER 6, który jest rozwinięciem bardzo popularnej wśród użytkowników serii kotłów LIDER. Stalowy kocioł wodny z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek i z zaawansowanym systemem sterowania to bezsprzecznie jeden z najnowocześniejszych kotłów tego typu na rynku. LIDER posiada nowe palenisko pozwalające na uzyskanie bardzo wysokiej czystości spalin, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Kocioł spełnia wszystkie zaostrzone wymagania energetyczno-emisyjne normy PN-EN 303-5:2012 i został zakwalifikowany do kotłów najwyższej, 5 klasy - Ecodesign (ekoprojekt).

Energooszczędny motoreduktor

Kocioł c.o. z podajnikiem ślimakowym KWPR LIDER 6 występuje w mocach 14, 19, (25 kW - w przygotowaniu). Znajdzie zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, w warsztatach, w gospodarstwach wiejskich itp. Będzie doskonałą alternatywą dla kotłów olejowych i gazowych, a koszty ogrzewania będą w tym przypadku nieporównywalnie niższe.

LIDER OSZCZĘDNOŚCI

Korpus kotła wykonany jest z atestowanej stali o grubości 6 mm. W celu ograniczenia do minimum strat ciepła wymiennik jest dodatkowo izolowany wełną szklaną o grubości 4 cm. Izolowany jest również spód kotła, co zapobiega utracie ciepła do posadzki, a nawet drzwiczki wymiennika, co w znaczny sposób ogranicza utratę ciepła ze środka. Duża powierzchnia wymiennika pozwala na zdecydowanie bardziej wydajny odbiór ciepła a także zwiększa sprawność i moc kotła. Dzięki zastosowaniu unikatowych i nowoczesnych rozwiązań a także wysokiej jakości komponentów, kocioł uzyskuje sprawność cieplną na poziomie 89%.

LIDER 6 JEST BEZPIECZNY, INTUICYJNY I PROSTY W UŻYTKOWANIU

Z uwagi na niewielkie gabaryty kocioł jest łatwy do ustawienia nawet w małych (niestandardowych) kotłowniach.  Obsługa kotła LIDER sprowadza się jedynie do uzupełniania paliwa w zbiorniku (orientacyjnie raz na 3-7 dni), ewentualnych zmian parametrów w sterowniku oraz okresowego czyszczenia kotła z pozostałości po spaleniu węgla. Czyszczenie kotła jest bardzo proste – środek kotła można dokładnie wyczyścić przez przednie drzwiczki. Zastosowanie w kotle LIDER zaawansowanych czujników pozwoliło zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania, a wyposażenie go w nowoczesny regulator Tigra, IE42 V4 lub Timel (z dodatkowym zabezpieczeniem STB) umożliwiło sterowanie pracą kotła za pomocą smartfona lub tabletu (po połączeniu z dodatkowym modułem).


Kupując nasz kocioł c.o. możesz starać się o dofinansowaniae z rządowego programu "Czyste Powietrze". Dowiedz się, czy taki program jest dostępny w Twojej gminie i koniecznie SPRAWDŹ JEGO WARUNKI »

Uwaga! Wykaz niezbędnych dokumentów, aktualnych informacji, a także wszystkich wymagań technicznych, które należy spełniać, by wniosek został rozpatrzony pozytywnie znajdują się na stronach internetowych terytorialnych funduszy, które odpowiadają miejscu zamieszkania Beneficjenta.


ORIENTACYJNA POWIERZCHNIA GRZEJNA BUDYNKU MIESZKALNEGO W ZALEŻNOŚCI OD RODZAJU I GRUBOŚCI OCIEPLENIA

BRAK OCIEPLENIA / DOBRZE OCIEPLONY (około 20-25 cm styropian)

 • 14 kW - 120/160 m2
 • 19 kW - 160/240 m2
 • 25 kW - 180/300 m2

Uwaga! Aby kocioł pracował prawidłowo, musi mieć odpowiednią moc grzewczą dobraną do wielkości pomieszczeń (kubatury). Moc kotła c.o. dobiera się w zależności od tego, jak dobrze ocieplony jest budynek, jaka jest powierzchnia do ogrzania, czy będzie on również podgrzewał wodę użytkową w bojlerze oraz jakie grzejniki są w instalacji itp. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami pod numerem 604 814 414 (7:00-20:00) lub skorzystaj z formularza kontaktowego ». Po przekazaniu szczegółowych informacji na temat budynku, nasi specjaliści zaproponują Ci odpowiednią moc kotła.

DARMOWE MODYFIKACJE

Dokonując zakupy naszego kotła masz możliwość dowolnej jego modyfikacji (bezpłatnie). Zobacz przykładowe KONFIGURACJE »

ZESTAW ZAWIERA

 • kocioł c.o. gotowy do podłączenia i pracy,
 • mikroprocesorowy sterownik,
 • wentylator WPA 07/06,
 • termometr manualny (słupkowy),
 • stopka poziomująca podajnik,
 • akcesoria do czyszczenia - gracka, hak i wycior,
 • instrukcje oraz karty gwarancyjne kotła i podzespołów,
 • atest ekologiczny 5 klasy i Ecodesign,
 • wybrany gratis* - pompa c.o. lub zapasowy ślimak,
 • pełny serwis i wsparcie techniczne przez cały okres użytkowania kotła.

* wybrany gratis nie dotyczy ofert objętych żółtą promocją. 


KLASA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ

 • KWPR LIDER 6 - 14 kW - B
 • KWPR LIDER 6 - 19 kW - B
 • KWPR LIDER 6 - 25 kW - B

Karta produktu, atest ekologiczny oraz inne dokumenty dostępne są w zakładce "dokumenty do pobrania" na samej górze opisu kotła. Sprawdź »


PALIWO

Kotły KWPR LIDER opalane są paliwem - Węgiel kamienny sortyment groszek energetyczny, typ 31 lub 31.1, uziarnienie 5-25 mm, udział podziarna < 10%. RJ < 10, temp. miękkn. popiołu ≥ 11500C, wilgotność ≤ 15%, zawartość popiołu ≤ 10%, wartość opałowa 26 MJ.kg, siarka ≤ 0,6%.

DOSTAWA I MAGAZYNOWANIE

Kotły KWPR LIDER dostarczane są do jednostek handlowych w stanie zmontowanym (wymiennik ze zbiornikiem - kotły posiadają zamontowany fabrycznie z prawej lub lewej strony kosz) oraz z kompletną dokumentacją techniczno-rozruchową. W zestawie znajduje się ponadto instrukcja obsługi sterowania kotłem i instrukcja obsługi wentylatora, a także oryginalne karty gwarancyjne. Karta Gwarancyjna jest wyłącznym dokumentem stanowiącym podstawę gwarancji. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Stalkot nie wydaje duplikatów karty gwarancyjnej, dlatego należy zabezpieczyć ten dokument. Do każdego zakupionego kotła Klient powinien otrzymać karty gwarancyjne, instrukcje obsługi kotła, sterowania i wentylatora. Jeśli nie znajdują się one w zestawie, należy się o nie upomnieć u sprzedawcy. Kotły KWPR LIDER należy transportować wyłącznie w pozycji pionowej. W czasie transportu nie należy zaczepiać linek o wystające elementy kotła, w tym o sterownik, drzwiczki, rączki lub śruby. Nieprzestrzeganie tej zasady może grozić uszkodzeniem kotła lub wypadkiem. Kotły KWPR LIDER można magazynować w pomieszczeniach nieogrzewanych, jednak należy zadbać, by były one zadaszone i wentylowane. Zabronione jest składanie kotłów KWPR LIDER na wolnym powietrzu.

LIKWIDACJA KOTŁA, KTÓREGO OKRES ŻYWOTNOŚCI UPŁYNĄŁ

Zarówno likwidację całego kotła c.o., jak i likwidację jego poszczególnych części, które produkowane są z wykorzystaniem metali, powinna przeprowadzić uprawniona firma specjalistyczna, która zapewnia skup materiałów wtórnych. Likwidacją może zająć się również firma specjalizująca się w neutralizacji tego typu urządzeń i części, jednak pod warunkiem, że jej działalność w tym zakresie jest zgodna z zachowaniem zasad ochrony środowiska.

ZWROT TOWARU

Masz prawo zwrócić zakupione produkty w przeciągu 14 od dnia otrzymania przesyłki o ile nie noszą one śladów użytkowania. Nie musisz nam podawać powodu zwrotu. Pamiętaj, zwrotu produktu dokonujesz na własny koszt, który nie podlega zwrotowi. Więcej informacji » 

CZAS REALIZACJI ZAMÓWIENIA

Czas realizacji zamówienia może się wydłużyć w zależności od wybranej konfiguracji kotła (nawet do 30 dni roboczych). Dostępne konfiguracje mają charakter wyłącznie poglądowy i mogą się nieznacznie różnić od wersji rzeczywistej. Przed wybraniem konfiguracji zalecany jest kontakt telefoniczny - 62 741 64 58 (7:00-15:00 pn.-sob.)

 Rysunek techniczny

KWPR LIDER 6

Moc   14 19 25
A mm 480 480 w przygotowaniu
B mm 1180 1180 w przygotowaniu
C mm 1440 1440 w przygotowaniu
D  mm 1300 1420 w przygotowaniu
mm 870 870 w przygotowaniu
mm 640 640 w przygotowaniu
G  mm 1060 1200 w przygotowaniu

 

PARAMETRY KOTŁA KWPR LIDER 6

Wyszczególnienie J.m. Dane
Nazwa (typ) kotła   KWPR LIDER 6 KWPR LIDER 6 KWPR LIDER 6
Rodzaj podawania paliwa (zasyp ręczny, automatyczny)   Automatyczny Automatyczny Automatyczny
Palnik   R10 Mini RK-O RK-O
Nominalna moc cieplna kW 14 19 25
Zakres wydajności cieplnych kW 4,2-14 5,7-19 w przygotowaniu
Powierzchnia grzewcza kotła m2 2,4 2,5 w przygotowaniu
Pojemność wodna kotła L 64 86 w przygotowaniu
Paliwo podstawowe kotła   Węgiel kamienny sortyment groszek energetyczny, typ 31 lub 31.1, uziarnienie 5-25 mm, udział podziarna < 10%. RJ < 10, temp. miękkn. popiołu ≥ 11500C, wilgotność ≤ 15%, zawartość popiołu ≤ 10%, wartość opałowa 26 MJ.kg, siarka ≤ 0,6%.
Wielkość powierzchni ogrzewanej* m2 120-160 160-240 w przygotowaniu
Klasa kotła wg PN-EN 303-5:2012   5 klasa (Ecodesign) 5 klasa (Ecodesign) w przygotowaniu
Klasa efektywności energetycznej   B B w przygotowaniu
Sprawność % 89 89 w przygotowaniu
Pojemność komory zasobnika dm3 ok. 160 ok. 160 w przygotowaniu
Stałopalność przy mocy nominalnej h +/- 67 +/- 67 w przygotowaniu
Max robocza temp. zasilania 0C 85 85 w przygotowaniu
Max robocza temp. powrotu  0C 40 40 w przygotowaniu
Temperatura spalin (moc nominalna) 0C 120 120 w przygotowaniu
Temperatura spalin (moc minimalna) 0C 75 75 w przygotowaniu
Maksymalne dop. ciśnienie robocze MPa 1,5 1,5 w przygotowaniu
Ciśnienie próbne MPa 3-4 3-4 w przygotowaniu
Wymagany ciąg spalin mbar 20-25 20-25 w przygotowaniu
Przekrój otworu komina min.  Cm2 260 260 w przygotowaniu
Minimalna wysokość komina m 5 5 w przygotowaniu
Średnica czopucha mm 160 160 w przygotowaniu
Masa kotła (+/- 5%) i zestawu kg 295/395 342/442 w przygotowaniu
Średnica króćca zasilania i powrotu cal 1,5" 1,5" w przygotowaniu
Średnica króćca spustowego cal 3/4 3/4 w przygotowaniu
Zasilanie elektryczne V/Hz/A 230/50/10 230/50/10 w przygotowaniu
Zużycie energii elektr. na potrzeby własne (energia elektr. max)*** W 16 16 w przygotowaniu
Zużucie energii elektrycznej na potrzeby własne (energia elektr. min.)*** W 9 9 w przygotowaniu
Zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne (zużycie energii w trybie czuwania)*** W 2 2 w przygotowaniu
Emisja hałasu dB <62 <62 w przygotowaniu
Grubość blachy płaszcza wewnętrznego mm 6 6 w przygotowaniu
Grubość blachpłaszcza zenętrznego mm 4 4 w przygotowaniu
Gatunek blach   SJ235 JR SJ235 JR w przygotowaniu

 

* Orientacyjna powierzchnia do ogrzania budynku w zależności od grubości i rodzaju ocieplenia.

*** Zużycie energii w zależności do mocy wntylatora, pompy c.o., silnika podajnika oraz innych urządzeń podłączonych bezpośrednio do regulatora kotła c.o. (sterownika).

**** Kotły KWPR przeznaczone są do wodnych instalacji centralnego ogrzewania w układach systemu otwartego jak również zamkniętego (po zamontowaniu wężownicy schładzającej wraz z zaworem BVTS)

Przekrój kotła

Zdjęcie poglądowe przedstawiające przekrój kotła KWPR LIDER 6 o mocy 14 kW

Sterownik TIGRA (podstawowy)

Tigra jest sterownikiem zapewniającym utrzymanie zadanej temperatury wody w kotle wyposażonym w automatyczny podajnik paliwa stałego. Dzięki swym zaawansowanym funkcjom zapewnia ekonomiczną i automatyczną pracę jednostki a jednocześnie pełną kontrolę na pompą c.o. , c.w.u., pompą ogrzewania podłogowego oraz cyrkulacyjną. Strefy czasowe, funkcje ekonomiczne, nastawy dzienne i nocne oraz nowy algorytm sterowania dmuchawą zapewniają oszczędność opału sięgającą do 20% w porównaniu do tradycyjnych sterowników. Wyjście na termostat pokojowy zapewnia wygodę i komfort użytkowania.

Wybrane cechy:

 • obsługa 4 pomp (pompa c.o, pompa c.w.u, pompa podłogowa i cyrkulacyjna), podajnika oraz wentylatora,
 • współpraca z dowolnym termostatem pokojowym lub termostatem dedykowanym,
 • współpraca z dodatkowym czujnikiem otwarcia kosza,
 • funkcja wybiegu pompy c.w.u,
 • kalendarz „all in one”,
 • autowygaszanie i autorozpalanie,
 • 24 strefy czasowe,
 • dwustanowy - wszystkie opcje ustawiamy ręcznie. Kocioł osiąga zadaną tmperaturę po czym przechodzi w tryn nadzór. Gdy temperatura spadnie poniżej zadanej np. o 2 stopnie, kocioł przechodzi w tryb regulacji żeby ponownie osiągnąć temperaturę zadaną. 

Do sterownika można dokupić: panel pokojowy oraz moduł internetowy. 


Sterownik Timel SKZP-02 PID (dopłata 450,00 zł do ceny podstawowej)

Sterownik bardzo ładnie prowadzi proces spalania. Zapewnia maksymalną ekonomię i wydajność. Automatycznie "dostraja się" do zapotrzebowania na ciepło, nie trzeba więc zmieniać nastaw wraz ze zmianami pogody. Sterownik potrafi utrzymywać kocioł w tzw. pracy ciągłej nawet przy małych mocach. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać czystość w kotle (mniej sadzy).

Cechy:

 • duży (4,3 cala), kolorowy wyświetlacz LCD sterowany dotykowo,
 • intuicyjny w obsłudze,
 • steruje dwoma pompami CO, pompą CWU oraz pompą cyrkulacyjną CWU (możliwość pracy CWU w priorytecie),
 • steruje pracą podajnika paliwa oraz wentylatora (płynnie w zakresie 0 -100%),
 • steruje zaworem mieszającym (3 lub 4 drogowym) (czujnik mieszacza w zestawie),
 • wbudowany regulator temperatury pokojowej (czujnik - opcja),
 • wbudowany regulator pogodowy (czujnik - opcja),
 • możliwość pracy z dowolnym uniwersalnym regulatorem pokojowym,
 • wbudowany programator czasowy (tygodniowy) dla obwodu CO oraz CWU,
 • wbudowane dwa tryby pracy: 1. Automatyczny (FUZZY LOGIC) – regulator sam dobiera ilość paliwa oraz powietrza dla uzyskania temperatury zadanej na kotle (płynna modulacja) 2. Interwałowy – ustawiany czas podawania, czas przerwy oraz siła nadmuchu,
 • wbudowany licznik zużycia paliwa,
 • pomiar temperatury spalin (czujnik - opcja),
 • ochrona podajnika przed przegrzaniem,
 • pomiar i ochrona temperatury powrotu kotła,
 • wbudowane zabezpieczenie temperaturowe kotła (STB),
 • wizualizacja działania układu na wyświetlaczu (widok wszystkich parametrów),
 • zabezpieczenie pomp przed zastaniem (Anty Stop),
 • wykresy rejestrujące parametry spalania (temp. kotła i spalin, moc chwilowa) z ostatnich 12 godzin,
 • zapis historii pracy kotła (140 zdarzeń) np. brak paliwa, wpisanie hasła instalatora, awaria czujnika,
 • nieulotna pamięć nastaw,
 • wielopoziomowe zabezpieczenie kotła przed przegrzaniem (czujniki elektroniczne + STB bimetaliczny),
 • możliwość aktualizacji oprogramowania sterownika,
 • regulacja temperatury spalin (można ograniczyć maksymalną temperaturę spalin - zwiększenie ekonomiki spalania).

Do sterownika można dokupić: czujnik spalin, czujnik pogodoy, panel pokojowy i moduł internetowy. 


Sterownik IE-42v4 PID (dopłata 200 zł do ceny podstawowej)

Prosty w obsłudze i wielofunkcyjny sterownik kotła c.o.

Cechy:

 • obsługuje: podajnik ślimak, dmuchawę, pompę CO, pompę CWU, pompę cyrkulacji / powrotu, pompę podłogi / buforu, zawór wielodrogowy 3D i 4D
 • regulacja temp. zadanej kotła od 35 do 80*C,
 • PID - możliwość ustawienia automatycznego dobierania parametrów poprawiających spalanie nastawy ręczne - możemy przełączyć sterownik i ustawić czas, przerwę podawania i moc dmuchawy tak jak w tradycyjnych sterownikach,
 • wskaźnik poziomu opału w zasobniku oraz informacja w postaci komunikatu i sygnału dźwiękowego o kończącym się opale,
 • priorytet cwu, tryb lato, KALENDARZ CWU za pomocą którego użytkownik z częstotliwością co 30minut może zadeklarować godziny, w których pompa cwu będzie dogrzewała wodę. Możliwość zaprogramowania każdego dnia osobno,
 • kalendarz temp. zadanej kotła za pomocą, którego użytkownik z częstotliwością co 30 minut może zadeklarować godziny, w których na kotle będzie utrzymywana niższa temperatura,
 • kalendarz zaworu - ustawienie godzin w których temp. za zaworem będzie niższa np. podczas pobytu w pracy,
 • tryb dzień/noc - w godzinach nocnych od 22-6 utrzymywana będzie niższa temperatura na kotle,
 • rozbudowane menu serwisowe dla instalatorów,
 • pamięć funkcji podczas braku zasilania,
 • możliwość zapisania parametrów jako ZIMA / LATO by można było szybko powrócić do zapisanych nastaw,
 • antylegionella podniesienie temp. CWU w celu usunięcia rozwijających się bakterii,
 • anty-stop funkcja zapobiega zastaniu pompy w sezonie letnim,
 • anty-zamarzanie zabezpieczenie przed przymarzaniem instalacji.

Do sterownika można dokupić: moduł wi-fi, pilot IE-52 "kotłownia w domu", termostat pokojowy, czujnik pogodowy, czujnik spalin, zerwania zawleczki, czujnik powrotu, czujnik zamknięcia klapy zasobnika.

Powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.